Jesteś tutaj: HomeBydgoszczStarą bibliotekę UKW adoptuje na nowy budynek dydaktyczny

Starą bibliotekę UKW adoptuje na nowy budynek dydaktyczny

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 kwiecień 2022 00:06

Na początku lat 90. gmach z połowy XX wieku przy ulicy Chodkiewicza 30 został zagospodarowany na cele biblioteczne. Kilka lat temu Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zbudował nowy gmach biblioteki, ogrywający dla Bydgoszczy rolę kulturotwórczą, przy ulicy Szymanowskiego. Władze uczelni starą bibliotekę postanowiły zagospodarować po nowemu.

Plan jest taki, aby już od października, czyli w nowym roku akademickim, ten budynek pełnił funkcję dydaktyczne w nowoczesnym wykonaniu. W ramach pierwszego etapu inwestycji uczelnia przebudowała bryłę budynku. Powstały m.in. dwie nowe klatki schodowe z windami, wymieniono też część elementów konstrukcyjnych budynku. Teraz adaptacja trwa głównie wewnątrz budynku. Przeprowadzono prace wyburzeniowe ścian starego układu oraz wymurowano nowe ścianki działowe. Powstają nowe instalacje techniczne, wymieniana jest także stolarka zewnętrzna i wewnętrzna, montowane są stropy podwieszane, a dach jest ocieplany. W trzech kondygnacjach UKW planuje utworzenie 50 sal wykładowych, ćwiczeniowych i komputerowych, a także pokojów dla wykładowców.

 

Drugi etap adaptacji budynku kosztować będzie ponad 10 mln zł, a jego zakończenie planuje się w połowie przyszłego roku, przy czym część budynku miałaby być oddana już jesienią bieżacego.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu