Jesteś tutaj: HomeBydgoszczStarą bibliotekę UKW adoptuje na nowy budynek dydaktyczny

Starą bibliotekę UKW adoptuje na nowy budynek dydaktyczny

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 kwiecień 2022 00:06

Na początku lat 90. gmach z połowy XX wieku przy ulicy Chodkiewicza 30 został zagospodarowany na cele biblioteczne. Kilka lat temu Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zbudował nowy gmach biblioteki, ogrywający dla Bydgoszczy rolę kulturotwórczą, przy ulicy Szymanowskiego. Władze uczelni starą bibliotekę postanowiły zagospodarować po nowemu.

Plan jest taki, aby już od października, czyli w nowym roku akademickim, ten budynek pełnił funkcję dydaktyczne w nowoczesnym wykonaniu. W ramach pierwszego etapu inwestycji uczelnia przebudowała bryłę budynku. Powstały m.in. dwie nowe klatki schodowe z windami, wymieniono też część elementów konstrukcyjnych budynku. Teraz adaptacja trwa głównie wewnątrz budynku. Przeprowadzono prace wyburzeniowe ścian starego układu oraz wymurowano nowe ścianki działowe. Powstają nowe instalacje techniczne, wymieniana jest także stolarka zewnętrzna i wewnętrzna, montowane są stropy podwieszane, a dach jest ocieplany. W trzech kondygnacjach UKW planuje utworzenie 50 sal wykładowych, ćwiczeniowych i komputerowych, a także pokojów dla wykładowców.

 

Drugi etap adaptacji budynku kosztować będzie ponad 10 mln zł, a jego zakończenie planuje się w połowie przyszłego roku, przy czym część budynku miałaby być oddana już jesienią bieżacego.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • GDDKiA po raz kolejny wybiera wykonawcę na toruński odcinek S-10. Czy tym razem uda się podpisać umowę?

  Odcinek południowej obwodnicy Torunia w ramach drogi ekspresowej S-10 jest dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dość pechowy, o ile na pozostałych trzech (od węzła Bydgoszcz Stryszek, przez Emilianowo i Solec Kujawski pod sam Toruń) podpisane są już umowy z wykonawcami na tym odcinku pojawiały się problemy - w poniedziałek 28 listopada po raz trzeci dokonano wyboru najlepszej oferty.

 • Kolejne wsparcie przekazuje województwo dla Ukrainy

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecydował o przekazaniu czterem regionom na Ukrainie łącznie 300 tys. zł – wsparcie to ma pozwolić na zaopatrzenie Ukraińców w agregaty prądotwórcze, śpiwory oraz przenośne kuchenki gazowe. Jest to odpowiedź na ostatnie działania Rosji, która oparła swoje działania na niszczeniu infrastruktury cywilnej, przez co powstają ogromne problemy z dostępnością prądu.

Wiadomości z regionu