Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPomoc oddolna wolontariuszy i mieszkańców przestaje być wystarczająca

Pomoc oddolna wolontariuszy i mieszkańców przestaje być wystarczająca

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 16 kwiecień 2022 00:42

Od dzisiaj (sobota) do poniedziałku 18 kwietnia włącznie – magazyn darów w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym ma przerwę świąteczną. Niestety już w ostatnich dniach było widać, że ta forma pomocy powoli się wyczerpuje, a na magazynie znajduje się coraz więcej braków. Jeżeli nic się w tym zakresie nie zmieni, np. nie pojawi się sprofesjonalizowana pomoc, wówczas pomoc będzie musiała być coraz bardziej ograniczana.

W środę przedstawiliśmy reportaż z BCTW, na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w miarę normalnie, wolontariusze segregowali dary, potrzebujący Ukraińcy wybierali odzież i obuwie, ale jak się bliżej przyjrzymy to słyszymy o coraz większych deficytach. Bywały dni, gdy brakowało nawet papieru toaletowego oraz chleba. Jak przyznaje wolontariuszka Dominika Mackiewicz – dziennie udzielana jest pomoc 400-600 osobom, ale powoli nie ma już czym jej udzielać.

 

Cały materiał do obejrzenia:

 

Od wolontariuszy często słyszymy ironicznie, że łatwiej byłoby powiedzieć czego nie brakuje niż brakuje.

 

Pewna formuła powoli się wyczerpuje

Środową naszą publikację, ale i dzisiejszą można potraktować jako apel do bydgoszczan o większe zaangażowanie, tylko trudno dalej apelować, a tym bardziej mieć do kogoś pretensję, gdy Polacy zachowali się wzorcowo. Przez ostatni ponad miesiąc pomocy dla uchodźców było bardzo sporo, dostajemy też sygnały, że Polacy oferują uciekającym przed wojną znacznie lepsze warunki niż bywa to w krajach na zachód od Polski. Pewna formuła jednak powoli się wyczerpuje, z czego powinniśmy zdać sobie sprawę.

 

Coraz bardziej widzimy, że konieczne jest sprofesjonalizowanie pomocy, za którą większą odpowiedzialność powinno wziąć państwo, ewentualnie we współpracy z samorządami. Inaczej pewne problemy zaczną się nam niestety nawarstwiać.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

13 kwietnia 1346 roku

Król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

 • Na chwilę przed kolejną ciszą wyborczą

  Po północy z piątku na sobotę rozpocznie się ponownie cisza wyborcza – do czasu zamknięcia lokalów wyborczych w niedzielę (najprawdopodobniej o godzinie 21:00 – jeżeli nie dojdzie do istotniejszych incydentów) nie będzie wolno agitować. Cisza wyborcza dotyczy jednak tylko tych gmin, gdzie odbywa się druga tura wyborów na prezydenta, wójta czy burmistrza. W Bydgoszczy i w Grudziądzu jest już po wyborach, w kilku miejscach województwa kujawsko-pomorskiego mieszkańcy pójdą w niedzielę głosować.

 • Po kujawsko-pomorskim statystycznie jeździ najwięcej pijanych kierowców

  W 2023 roku policja zatrzymała ponad 95 tys. pijanych kierowców – to ogromna liczba, przy czym optymizmu dodaje to, że z roku na rok jest ona coraz mniejsza. Rankomat.pl opracował raport z którego wynika, że województwo kujawsko-pomorskie jest liderem jeżeli chodzi o to niechlubne zjawisko, przed województwem dolnośląskim.

Wiadomości z regionu