Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPomoc oddolna wolontariuszy i mieszkańców przestaje być wystarczająca

Pomoc oddolna wolontariuszy i mieszkańców przestaje być wystarczająca

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 16 kwiecień 2022 00:42

Od dzisiaj (sobota) do poniedziałku 18 kwietnia włącznie – magazyn darów w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym ma przerwę świąteczną. Niestety już w ostatnich dniach było widać, że ta forma pomocy powoli się wyczerpuje, a na magazynie znajduje się coraz więcej braków. Jeżeli nic się w tym zakresie nie zmieni, np. nie pojawi się sprofesjonalizowana pomoc, wówczas pomoc będzie musiała być coraz bardziej ograniczana.

W środę przedstawiliśmy reportaż z BCTW, na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w miarę normalnie, wolontariusze segregowali dary, potrzebujący Ukraińcy wybierali odzież i obuwie, ale jak się bliżej przyjrzymy to słyszymy o coraz większych deficytach. Bywały dni, gdy brakowało nawet papieru toaletowego oraz chleba. Jak przyznaje wolontariuszka Dominika Mackiewicz – dziennie udzielana jest pomoc 400-600 osobom, ale powoli nie ma już czym jej udzielać.

 

Cały materiał do obejrzenia:

 

Od wolontariuszy często słyszymy ironicznie, że łatwiej byłoby powiedzieć czego nie brakuje niż brakuje.

 

Pewna formuła powoli się wyczerpuje

Środową naszą publikację, ale i dzisiejszą można potraktować jako apel do bydgoszczan o większe zaangażowanie, tylko trudno dalej apelować, a tym bardziej mieć do kogoś pretensję, gdy Polacy zachowali się wzorcowo. Przez ostatni ponad miesiąc pomocy dla uchodźców było bardzo sporo, dostajemy też sygnały, że Polacy oferują uciekającym przed wojną znacznie lepsze warunki niż bywa to w krajach na zachód od Polski. Pewna formuła jednak powoli się wyczerpuje, z czego powinniśmy zdać sobie sprawę.

 

Coraz bardziej widzimy, że konieczne jest sprofesjonalizowanie pomocy, za którą większą odpowiedzialność powinno wziąć państwo, ewentualnie we współpracy z samorządami. Inaczej pewne problemy zaczną się nam niestety nawarstwiać.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu