Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCoraz więcej Ukraińców wraca do swojego kraju

Coraz więcej Ukraińców wraca do swojego kraju

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 15 kwiecień 2022 07:22

Nie jest to co prawda aż tak masowe zjawisko, ale coraz więcej Ukraińców zaczęło wracać do swojego kraju, co potwierdzają także dane Straży Granicznej. Powodu takiego stanu rzeczy jest wiele, ale kluczowy wpływ mogło mieć uspokojenie się sytuacji w Ukrainie, gdzie wojna nadal trwa, ale już nie ma zagrożenia dla Kijowa, również bezpieczniej zrobiło się w zachodniej części kraju.

Jak wynika z analizy Konkret24 (telewizji TVN24) obecnie z Ukrainy do Polski przebywa od ponad 18 tys. do nawet blisko 30 tys. uchodźców. Są to dane ze Straży Granicznej, które jak porównamy ze wcześniejszym okresem, gdy było po nawet ponad 140 tys. przekroczeń granicy dziennie, pokazują one, że główna fala migracji już za nami. Wzrasta natomiast liczba osób wracających do Ukrainy, ostatnio są to dane powyżej 20 tys. dziennie. Bilans migracyjny wciąż jest dodatki, czyli więcej osób przyjeżdża niż wyjeżdża, ale już niewiele.

 

Zauważają to wolontariusze na dworcu Bydgoszcz Główna, z których obserwacji nawet więcej osób wyjeżdża niż przyjeżdża do naszego miasta - Ci co chcieli wyjechać przyjeżdżali jak była ta pierwsza fala. Nawet większa liczba osób wraca do Ukrainy – ocenia wolontariusz z UKW Igor Smoliński.

 

W jego opinii przyczyn powrotów jest wiele - Ciężko im jest się zaaklimatyzować w nowym państwie. Są co prawda lekcje języka polskiego, ale zaczynają rozumieć, że jest im zbyt trudno, mieli swoją strefę komfortu, załatwioną pracę, plany na życie, a tutaj musieliby wszystko zaczynać od nowa, więc mają nadzieję, że to wróci do normy. To się uspokoiło na terenach centralnej i zachodniej Ukrainy, dlatego starają się wrócić do domu.

 

Wciąż wiele nie wiadomo

Ciężko jest dzisiaj w miarę dokładnie oszacować ilu uchodźców przebywa w Bydgoszczy. Wciąż bowiem rejestracja numerów PESEL nie została zakończona. Szacunki ogólnikowe, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej mówią o przedziale od 9 tys. do nawet ponad 25 tys. uchodźców, ale to tylko szacunki.

 

W zachodniej Ukrainie obecnie panuje względny spokój, ale Rosja po przegrupowaniu odzyskała inicjatywę wojenną wówczas w pogotowiu czekają kolejne setki tysięcy, jak nie miliony Ukraińców przygotowanych, aby schronić się w Polsce przed wojną.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu