Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCoraz więcej Ukraińców wraca do swojego kraju

Coraz więcej Ukraińców wraca do swojego kraju

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 15 kwiecień 2022 07:22

Nie jest to co prawda aż tak masowe zjawisko, ale coraz więcej Ukraińców zaczęło wracać do swojego kraju, co potwierdzają także dane Straży Granicznej. Powodu takiego stanu rzeczy jest wiele, ale kluczowy wpływ mogło mieć uspokojenie się sytuacji w Ukrainie, gdzie wojna nadal trwa, ale już nie ma zagrożenia dla Kijowa, również bezpieczniej zrobiło się w zachodniej części kraju.

Jak wynika z analizy Konkret24 (telewizji TVN24) obecnie z Ukrainy do Polski przebywa od ponad 18 tys. do nawet blisko 30 tys. uchodźców. Są to dane ze Straży Granicznej, które jak porównamy ze wcześniejszym okresem, gdy było po nawet ponad 140 tys. przekroczeń granicy dziennie, pokazują one, że główna fala migracji już za nami. Wzrasta natomiast liczba osób wracających do Ukrainy, ostatnio są to dane powyżej 20 tys. dziennie. Bilans migracyjny wciąż jest dodatki, czyli więcej osób przyjeżdża niż wyjeżdża, ale już niewiele.

 

Zauważają to wolontariusze na dworcu Bydgoszcz Główna, z których obserwacji nawet więcej osób wyjeżdża niż przyjeżdża do naszego miasta - Ci co chcieli wyjechać przyjeżdżali jak była ta pierwsza fala. Nawet większa liczba osób wraca do Ukrainy – ocenia wolontariusz z UKW Igor Smoliński.

 

W jego opinii przyczyn powrotów jest wiele - Ciężko im jest się zaaklimatyzować w nowym państwie. Są co prawda lekcje języka polskiego, ale zaczynają rozumieć, że jest im zbyt trudno, mieli swoją strefę komfortu, załatwioną pracę, plany na życie, a tutaj musieliby wszystko zaczynać od nowa, więc mają nadzieję, że to wróci do normy. To się uspokoiło na terenach centralnej i zachodniej Ukrainy, dlatego starają się wrócić do domu.

 

Wciąż wiele nie wiadomo

Ciężko jest dzisiaj w miarę dokładnie oszacować ilu uchodźców przebywa w Bydgoszczy. Wciąż bowiem rejestracja numerów PESEL nie została zakończona. Szacunki ogólnikowe, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej mówią o przedziale od 9 tys. do nawet ponad 25 tys. uchodźców, ale to tylko szacunki.

 

W zachodniej Ukrainie obecnie panuje względny spokój, ale Rosja po przegrupowaniu odzyskała inicjatywę wojenną wówczas w pogotowiu czekają kolejne setki tysięcy, jak nie miliony Ukraińców przygotowanych, aby schronić się w Polsce przed wojną.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Święto Bożego Ciała jest mocno powiązane z uroczystością Świętej Trójcy oraz Świętem Najświętszego Serca Pana Jezusa

    Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.

  • Meteorolodzy przestrzegają przed ryzykiem suszy. IMGW zachęca do oszczędzania wody

    Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.

    Etykiety: susza

Wiadomości z regionu