Jesteś tutaj: HomeBydgoszczD. Tusk w Bydgoszczy: Zmarnowano kolejny czas, aby uruchomić miliardy dla Polski

D. Tusk w Bydgoszczy: Zmarnowano kolejny czas, aby uruchomić miliardy dla Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 09 kwiecień 2022 12:54

- Dzień symboliczny – tak mówił na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy o wizycie szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von den Leyen w Polsce, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, były premier, Donald Tusk. W jego opinii ten dzień symbolicznie pokazuje, że zmarnowano okazję, aby tę wizytę wykorzystać do uruchomienia dla Polski pieniędzy z Krajowego Programu Odbudowy, nad czym do niedawna jeszcze spekulowano.


Przewodniczący Donald Tusk spotkał się w sobotę z samorządowcami i parlamentarzystami Platformy Obywatelskiej z województwa kujawsko-pomorskiego. Jak poinformował, rozmawiano o skutkach Polskiego Ładu dla finansów samorządów, ale także o ostatniej karze, w której Komisja Europejska odebrała kujawsko-pomorskiemu 15 mln euro dotacji, jako potrącenie kary jaką Polska ma zapłacić za nie wykonywanie wyroku TSUE dotyczącego kopalni Turów.


- Przypadek chciał, że dzisiaj w Polsce jest szefowa Komisji Europejskiej Ursula von den Leyen. Także w tym gronie są osoby, które pomagały mi w odblokowania pieniędzy dla Polski, wiele na to wskazywało, że obecność szefowej Komisji właśnie dzisiaj w Polsce będzie wiązała się z odblokowaniem pieniędzy i że Polska wreszcie doczeka miliardów w gotówce, a nie na papierze – mówił na Wyspie Młyńskiej Donald Tusk - Dzisiaj mamy powody do szczególnie do dramatycznego nastroju, bo zmarnowano kolejny czas. Te pieniądze w wielu europejskich państwach pracują.

 

Komisja Europejska jasno sygnalizuje, że środki z KPO uruchomione zostaną po tym jak zawieszone zostanie funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Do Sejmu wpłynął projekt autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy, który miał doprowadzić do jej likwidacji. Tego projektu w obozie rządzącym nie popiera jednak środowisko Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Spekulowano, że samo skierowanie projektu do parlamentu zostanie odebrane w Brukseli jako wyraz dobrej woli i przy okazji planowanej od dawna dzisiejszej wizyty Ursuli von den Leyen w Polsce dojdzie do uruchomienia pieniędzy z KPO (do tej pory szefowa osobiście przyjeżdżała do stolic państw, aby uruchomić o zaakceptowaniu programów odbudowy dla każdego z państw).

 

- Dowiedzieliśmy się w ostatnich dniach, że województwo kujawsko-pomorskie może stracić pieniądze z tytułu kar, które Polska płaci ze względu na fatalne decyzje rządu PiS-u, które nałożyła Komisja Europejska. Te pieniądze akurat odpłyną stąd, z kujawsko-pomorskiego, chyba że zostaną wypłacone z budżetu państwa, tak jak obiecał minister finansów, czyli z pieniędzy polskich podatników. To co Europa mogła spokojnie zapłacić, będą płacić polscy podatnicy. To jest ostatnia rzecz, która potrzebna jest potrzebna Polakom, aby przez głupie decyzje PiS, albo brak decyzji, drenowano kieszenie Polek i Polaków, w sytuacji kiedy tych pieniędzy wszędzie, coraz bardziej brakuje – wyraził ubolewanie potrąceniem z kujawsko-pomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego kwoty 15 mln euro, przewodniczący Donald Tusk.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu