Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO ukraińskich inspiracjach Leona Wyczółkowskiego i innych ukraińskich symbolach w Bydgoszczy

O ukraińskich inspiracjach Leona Wyczółkowskiego i innych ukraińskich symbolach w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 09 kwiecień 2022 07:07
..Kurhan na Ukrainie" Leona Wyczółkowskiego ..Kurhan na Ukrainie" Leona Wyczółkowskiego

Dla gości z Ukrainy centrum Bydgoszczy może wydać się atrakcyjne za sprawą czy to estetycznie zagospodarowanej Brdy na odcinku staromiejskim, czy Wyspy Młyńskiej. Jak się okazuje, Ukraińcy mogą znaleźć też w centrum Bydgoszczy kilka ukraińskich ciekawostek. Przedstawia je mieszkająca od kilku lat w Bydgoszczy Ukrainka Inna Yaremchuk.

We współpracy z Bydgoską Lokalną Organizacją Turystyczną ByLOT przygotowaliśmy, krótki filmowy przewodnik turystyczny w języku ukraińskim po Bydgoszczy. Jego premiera odbędzie się w poniedziałek.

 

Inna Yaremchuk opowiada w nim chociażby o tym, że jeden z dzwonów bydgoskiej Katedry pochodzi z dzisiejszej Ukrainy z Kamieńca Podolskiego. Dzwon ten znany jest z ,,Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza, bił w niego bohater powieści podczas tureckiego oblężenia Kamieńca Podolskiego z 1672 roku. Po wojnie polsko-bolszewickiej, na mocy traktatów ryskich dzwon ten trafił do Bydgoszczy.

 

Yaremchuk wskazuje też, że bydgoski malarz Leon Wyczółkowski przez chwilę mieszkał na Ukrainie, co przełożyło się na kilka jego dzieł malarskich. Replika jednego z obrazów, przedstawiający ukraiński kurhan, znajduje się w ramach plenerowej ekspozycji przy Placu Teatralnym.

 

Warto też wiedzieć, że architekt Jan Kossowski, który zaprojektował Filharmonię Pomorską, przez chwilę mieszkał w ukraińskiej Winnicy.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • GDDKiA po raz kolejny wybiera wykonawcę na toruński odcinek S-10. Czy tym razem uda się podpisać umowę?

  Odcinek południowej obwodnicy Torunia w ramach drogi ekspresowej S-10 jest dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dość pechowy, o ile na pozostałych trzech (od węzła Bydgoszcz Stryszek, przez Emilianowo i Solec Kujawski pod sam Toruń) podpisane są już umowy z wykonawcami na tym odcinku pojawiały się problemy - w poniedziałek 28 listopada po raz trzeci dokonano wyboru najlepszej oferty.

 • Kolejne wsparcie przekazuje województwo dla Ukrainy

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecydował o przekazaniu czterem regionom na Ukrainie łącznie 300 tys. zł – wsparcie to ma pozwolić na zaopatrzenie Ukraińców w agregaty prądotwórcze, śpiwory oraz przenośne kuchenki gazowe. Jest to odpowiedź na ostatnie działania Rosji, która oparła swoje działania na niszczeniu infrastruktury cywilnej, przez co powstają ogromne problemy z dostępnością prądu.

Wiadomości z regionu