Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO ukraińskich inspiracjach Leona Wyczółkowskiego i innych ukraińskich symbolach w Bydgoszczy

O ukraińskich inspiracjach Leona Wyczółkowskiego i innych ukraińskich symbolach w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 09 kwiecień 2022 07:07
..Kurhan na Ukrainie" Leona Wyczółkowskiego ..Kurhan na Ukrainie" Leona Wyczółkowskiego

Dla gości z Ukrainy centrum Bydgoszczy może wydać się atrakcyjne za sprawą czy to estetycznie zagospodarowanej Brdy na odcinku staromiejskim, czy Wyspy Młyńskiej. Jak się okazuje, Ukraińcy mogą znaleźć też w centrum Bydgoszczy kilka ukraińskich ciekawostek. Przedstawia je mieszkająca od kilku lat w Bydgoszczy Ukrainka Inna Yaremchuk.

We współpracy z Bydgoską Lokalną Organizacją Turystyczną ByLOT przygotowaliśmy, krótki filmowy przewodnik turystyczny w języku ukraińskim po Bydgoszczy. Jego premiera odbędzie się w poniedziałek.

 

Inna Yaremchuk opowiada w nim chociażby o tym, że jeden z dzwonów bydgoskiej Katedry pochodzi z dzisiejszej Ukrainy z Kamieńca Podolskiego. Dzwon ten znany jest z ,,Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza, bił w niego bohater powieści podczas tureckiego oblężenia Kamieńca Podolskiego z 1672 roku. Po wojnie polsko-bolszewickiej, na mocy traktatów ryskich dzwon ten trafił do Bydgoszczy.

 

Yaremchuk wskazuje też, że bydgoski malarz Leon Wyczółkowski przez chwilę mieszkał na Ukrainie, co przełożyło się na kilka jego dzieł malarskich. Replika jednego z obrazów, przedstawiający ukraiński kurhan, znajduje się w ramach plenerowej ekspozycji przy Placu Teatralnym.

 

Warto też wiedzieć, że architekt Jan Kossowski, który zaprojektował Filharmonię Pomorską, przez chwilę mieszkał w ukraińskiej Winnicy.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu