Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDyrektor bydgoskiego muzeum kuratorem najważniejszej wystawy w Kownie na Litwie

Dyrektor bydgoskiego muzeum kuratorem najważniejszej wystawy w Kownie na Litwie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 09 kwiecień 2022 00:32
Dyrektor bydgoskiego muzeum kuratorem najważniejszej wystawy w Kownie na Litwie Archiwum prywatne Wacława Kuczmy

Wacław Kuczma, dyrektor bydgoskiego Muzeum Okręgowego wraz żoną Dorotą są kuratorami najważniejszego wydarzenia artystycznego w Kownie - Europejskiej Stolicy Kultury: wystawy „Memory Of Being" Mariny Abramović.

 

Wystawę jednej z najwybitniejszych artystek świata otwarto 30 marca w Kaunas Picture Gallery. Odbywało się to w świetle kamer niemal z całej Europy. W spotkaniu z serbską artystką uczestniczyło ponad 6 tys. ludzi, którzy na jej prośbę utworzyli łańcuch rąk, by w trzyminutowym milczeniu oddać hołd walczącej Ukrainie.

 

Pomysł kowieńskiej wystawy powstał trzy lata temu, gdy Wacław Kuczma, jako szef toruńskiego CSW zorganizował tamże imponujący przegląd twórczości Abramović, zatytułowaną „Do czysta”. Było ta wówczas największe wydarzenie wystawiennicze w Polsce. Dość powiedzieć, że tę wystawę obejrzało 50 tys. ludzi. I wówczas to goście z Litwy zapragnęli pokazać jej sztukę u siebie.

 

- Daliśmy, więc Litwinom coś, czego nie mieli od lat – powiedział Wacław Kuczma. - „Memory Of Being" to opowieść o jej historii, podejściu do świata, które odnosi się do każdego człowieka. To opis naszego trwania życia w tym świecie, naszych relacji z sobą samym, z ludźmi. To wystawa poświęcona pamięci bytu, a także temu, że nie jesteśmy sami na świecie. Są ludzie z innych krajów, o innych poglądach - podkreśla dyrektor Kuczma.

 

Marina Abramović, urodziła się 30 lipca 1946 roku w Belgradzie. Jest  córką bohaterów II wojny światowej. W 2010 roku ponad 750 tysięcy ludzi ustawiło się w kolejce, by wziąć udział w jej retrospektywie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku; usiąść naprzeciw artystki i nawiązać z nią milczące porozumienie. Ów performans „The Artist is Present" trwał niespotykanie długo – ponad 700 godzin. Zorganizowano go dla uczczenia pięćdziesięciolecia przełomowych działań artystycznych Mariny. Już niebawem, 16 kwietnia Abramović powtórzy tę akcję również w NY. Artystka wystawiła na aukcję możliwość udziału w „The Artist is Present". Pieniądze z licytacji przekaże na pomoc dla Ukrainy.

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu