Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDyrektor bydgoskiego muzeum kuratorem najważniejszej wystawy w Kownie na Litwie

Dyrektor bydgoskiego muzeum kuratorem najważniejszej wystawy w Kownie na Litwie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 09 kwiecień 2022 00:32
Dyrektor bydgoskiego muzeum kuratorem najważniejszej wystawy w Kownie na Litwie Archiwum prywatne Wacława Kuczmy

Wacław Kuczma, dyrektor bydgoskiego Muzeum Okręgowego wraz żoną Dorotą są kuratorami najważniejszego wydarzenia artystycznego w Kownie - Europejskiej Stolicy Kultury: wystawy „Memory Of Being" Mariny Abramović.

 

Wystawę jednej z najwybitniejszych artystek świata otwarto 30 marca w Kaunas Picture Gallery. Odbywało się to w świetle kamer niemal z całej Europy. W spotkaniu z serbską artystką uczestniczyło ponad 6 tys. ludzi, którzy na jej prośbę utworzyli łańcuch rąk, by w trzyminutowym milczeniu oddać hołd walczącej Ukrainie.

 

Pomysł kowieńskiej wystawy powstał trzy lata temu, gdy Wacław Kuczma, jako szef toruńskiego CSW zorganizował tamże imponujący przegląd twórczości Abramović, zatytułowaną „Do czysta”. Było ta wówczas największe wydarzenie wystawiennicze w Polsce. Dość powiedzieć, że tę wystawę obejrzało 50 tys. ludzi. I wówczas to goście z Litwy zapragnęli pokazać jej sztukę u siebie.

 

- Daliśmy, więc Litwinom coś, czego nie mieli od lat – powiedział Wacław Kuczma. - „Memory Of Being" to opowieść o jej historii, podejściu do świata, które odnosi się do każdego człowieka. To opis naszego trwania życia w tym świecie, naszych relacji z sobą samym, z ludźmi. To wystawa poświęcona pamięci bytu, a także temu, że nie jesteśmy sami na świecie. Są ludzie z innych krajów, o innych poglądach - podkreśla dyrektor Kuczma.

 

Marina Abramović, urodziła się 30 lipca 1946 roku w Belgradzie. Jest  córką bohaterów II wojny światowej. W 2010 roku ponad 750 tysięcy ludzi ustawiło się w kolejce, by wziąć udział w jej retrospektywie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku; usiąść naprzeciw artystki i nawiązać z nią milczące porozumienie. Ów performans „The Artist is Present" trwał niespotykanie długo – ponad 700 godzin. Zorganizowano go dla uczczenia pięćdziesięciolecia przełomowych działań artystycznych Mariny. Już niebawem, 16 kwietnia Abramović powtórzy tę akcję również w NY. Artystka wystawiła na aukcję możliwość udziału w „The Artist is Present". Pieniądze z licytacji przekaże na pomoc dla Ukrainy.

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Z raportu wynika, że wzrasta w internecie antyukraińska aktywność. Głównym jej źródłem są politycy Konfederacji

  Aktywności atakujące Ukraińców towarzyszą nam właściwie od początku rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, eksperci nie bez powodu wskazywali, że w ten sposób internet może być na celowniku rosyjskich służb, których interesie jest zniechęcanie społeczeństw państw zachodnich wobec pomocy dla Ukrainy, co w praktyce ułatwiłoby osiągnięcie przez rosyjskie wojska celów. Internetową aktywność antyukraińską bada Instytut Monitorowania Mediów (IMM) oraz Stowarzyszenie Demagog.

Wiadomości z regionu