Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDwa nowe przystanki kolejowe w Bydgoszczy planuje PKP PLK

Dwa nowe przystanki kolejowe w Bydgoszczy planuje PKP PLK

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 08 kwiecień 2022 00:28
Wiadukt nad Nakielską Wiadukt nad Nakielską

Do 2027 roku PKP PLK planuje zmodernizować odcinek Bydgoszcz – Inowrocław linii kolejowej nr 131. To ambitne zadanie, zakłada ono bowiem dobudowę dwóch torów (do standardu czterotorowego) od Nowej Wsi Wielkiej do Inowrocławia, co pozwoli odseparować ruch pasażerski od towarowego oraz spełnił wymogi dla prędkości powyżej 160 km/h, miejscami nawet 200 km/h, co będzie nowym standardem w podróżowaniu. W ramach tej inwestycji kolejarze chcą zbudować też nowe przystanki.

 

W przypadku Bydgoszczy mowa o dwóch przystankach – Bydgoszcz – Wilczak i Bydgoszcz – Grunwaldzka. O pierwszym przystanku już się mówi dość poważnie przy okazji dyskusji o rozbudowie ulicy Nakielskiej. Wąskie gardło na Nakielskiej tworzy wiadukt kolejowy, stąd też bydgoski ratusz liczy, że uda się z PKP go przebudować, przy tej okazji podnoszona jest kwestia umiejscowienia na nim przystanku, który pozwalałby się przesiadać od razu na tramwaj, z uwagi na sąsiadującą z nim pętlę. Możliwość przesiadki na tramwaj na pewno dla wielu osób byłaby ułatwienie.

 

Przedstawicielka PKP PLK podczas wczorajszego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego przyznała, że w planach do 2027 roku jest też utworzenie przystanku Bydgoszcz – Grunwaldzka. Chodzi o Węzeł Zachodni przez, który przebiegają tory kolejowe. Usadowienie przystanku w okolicach wiaduktu nad ulicą Grunwaldzką ułatwiłoby dostęp do kolei mieszkańcom Osowej Góry i Czyżkówka, a także dojazd do budujących się w okolicy firm, chociażby Atosa.

 

Przez oba przystanki oprócz wspomnianej linii kolejowej nr 131, przebiega też nieczynna obecnie linia nr 356, którą przystanki mogłyby obsługiwać w przyszłości. Linia nr 356 łączy Bydgoszcz z Białymi Błotami, z Szubinem i z Kcynią. Obecnie nie ma planów odnośnie jej rewitalizacji.

 

Osowa Góra do remontu

Obecnie trwa postępowanie przetargowe na remont stacji kolejowej Bydgoszcz – Zachód w przebiegu linii kolejowej nr 18. Do 2024 roku PKP planuje również przebudowę kolejnego przystanku na tej linii: Bydgoszcz – Osowa Góra.

 

Mijanka w Fordonie

PKP PLK chce za środki z KPO (na razie zawieszonego z powodu sporu rządu z Brukselą) wybudować mijankę w Fordonie na linii kolejowej nr 209. Budowa mijanki pozwoliłaby zwiększyć natężenie ruchu kolejowego.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Jak prostymi działaniami zmniejszyć zużycie prądu w domu?

  Zamrożenie cen prądu, które zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku, oznacza, że gospodarstwa domowe będą mogły rozliczać swoje rachunki po cenach tegorocznych i uniknąć podwyżek, ale tylko wtedy, gdy ich zużycie energii mieści się w ustawowym limicie. – Warto przyjrzeć się temu, jakie zużycie generują najpopularniejsze w domu sprzęty – mówi ekspert PKEE Włodzimierz Cupryszak. Jak wskazuje, dzięki wdrożeniu kilku prostych nawyków można zredukować zużycie prądu przez żelazko, piekarnik czy pralkę nawet o kilkadziesiąt procent. To pozwoli zmniejszyć całościowy pobór energii do wysokości umożliwiającej skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń.

 • Bartosz Kownacki - sprawozdanie z trzech lat w Sejmie

  Bartosz Kownacki – sprawozdanie Bartosz Kownacki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Działania na rzecz regionu podejmowane w IX kadencji

Wiadomości z regionu