Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni Mannheim przegłosowali wsparcie finansowe dla Bydgoszczy

Radni Mannheim przegłosowali wsparcie finansowe dla Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 07 kwiecień 2022 15:58
Rada Miasta Mannheim Rada Miasta Mannheim

Na wtorkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w Mannheim radni przegłosowali uchwałę pozwalają przekazać pomoc dla Czernowic w Ukrainie, stolicy Mołdawii Kiszynowa oraz Bydgoszczy. Do miast partnerskich Mannheim chce przekazać łącznie kwotę 1 mln euro.

Niemieckie miasto w ten sposób chce wesprzeć swoich partnerów, którzy bezpośrednio zaangażowani są w pomoc dla uchodźców. Najtrudniejsza sytuacja jest w Czernowicach, które co prawda bezpośrednio nie leżą na obszarze działań wojennych, ale szacuje się, że przebywa w tym mieście ok. 55 tys. uchodźców. Wielu uchodźców uciekło też do Mołdawii. Jeżeli chodzi o Bydgoszcz to u nas trudno mówić o dokładnych szacunkach dotyczących uchodźców, ale kryzys uchodźcy widzimy także u nas każdego dnia.

 

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały o pomoc międzynarodową do Mannheim zwrócił się prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Nie ustalono jaka będzie dokładna pomoc dla każdego z miast, w uchwale mówi się, że środki mogą trafiać do organizacji pozarządowych oraz spółek komunalnych.

 

Warto wspomnieć, że przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy zdecydowała o przekazaniu kwoty 200 tys. pomocy dla ukraińskich miast partnerskich: Krzemieńczuka i Czerkas.

 

Bydgoszcz z Mannheim współracuje formalnie od 1991 roku. Ostatnie lata pandemii, a teraz rosyjska agresja na Ukrainę pokazują, że ta współraca jest nadal żywa.

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu