Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJaka jest przyczyna przesunięcia w czasie przygotowań do budowy linii kolejowej na lotnisko?

Jaka jest przyczyna przesunięcia w czasie przygotowań do budowy linii kolejowej na lotnisko?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 07 kwiecień 2022 00:16

Gdy 21 marca na sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego radny Michał Krzemkowski pytał o postęp prac dla inwestycji zakładającej budowę linii kolejowej z Trzcinca do Portu Lotniczego i Solca Kujawskiego, wówczas mogła zaskoczyć wszystkich wypowiedź marszałka Piotra Całbeckiego, że najprawdopodobniej zapowiadane studium nie powstanie, bowiem brak porozumienia z PKP PLK co do przyszłości inwestycji. Jak się jednak okazuje przyczyny mogą być zupełnie inne.

 

Dokumentację projektową dla tej linii planowano opracować ze środków unijnych z perspektywy 2014-2020 (z rozliczeniem do 2023 roku). Z planowanego na ten okres programu kolejowego liczącego ponad 150 km, udało się zrealizować niecałe 18 km, dlatego Komisja Europejska zgodziła się, aby niewykorzystane środki kolejowe przeznaczyć na opracowanie dokumentacji dla inwestycji, które realizowane byłyby po 2020 roku. Środki na studium dla linii przelotowej przez lotnisko zapisano już w budżecie województwa na 2021 rok, ale nie wyłoniono ostatecznie żadnego wykonawcy. Ponownie zapisano je w budżecie na bieżący 2022 rok, z planem wyboru wykonawcy w II kwartale. Przed dwoma tygodniami dowiedzieliśmy się, że najprawdopodobniej to się jednak nie uda.

 

Czy jest już za późno?

Nowe światło na tę sprawę stawia odpowiedź jaką udzielił marszałek pod koniec marca, na zapytanie społecznika Rafała Wąsowicza. W tym piśmie marszałek stwierdza o koniecznym rozliczeniu środków unijnych do końca 2023 roku – Województwo ma świadomość, że projektu nie uda się zrealizować w pierwotnym szerokim zakresie – czytamy.

 

Trudno się nie zgodzić z tym, że patrząc z dzisiejszej perspektywy jest mało czasu na opracowanie studium i rozliczenia go z Unią Europejską. W takim wypadku bezpośrednia przyczyna fiaska leżałaby w przeciągającym się postępowaniu o wybór wykonawcy projektu. Tylko na sesji marszałek przedstawiał zupełnie inny powód, wskazując na brak zdecydowania PKP PLK co do dalszego finansowania inwestycji, już po opracowaniu tej dokumentacji.

 

Zamiast dokumentacji projektowej, dokumentacja przygotowawcza

Województwo Kujawsko-Pomorskie całkowicie tej inwestycji nie odpuszcza, zamiast tego pojawiła się propozycja opracowania dokumentacji przygotowawczej, czyli uproszczonej, która skupiałaby się głównie na aspekcie CARGO. Z naszej analizy wynika, że celem opracowania byłoby oszacowanie, czy taka linia kolejowa z perspektywy towarowej w ogóle się opłaci. Będzie to zatem bardziej analiza pod kątem celowości inwestycji, niż przygotowanie projektu budowlanego, co opóźnia tę całą inwestycję o wiele lat.

 

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel odpowiadając na interpelacje posła Bartosza Kownackiego poinformował, że PKP PLK analizuje czy jest taką formą opracowania zainteresowane.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejm nie był wstanie przyjąć rezolucji uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

   

  Sytuacja przynajmniej zaskakująca, a na pewno wizerunkowo uderzająca w Sejm jako izbę miała miejsce w czwartek w Sejmie RP. Tego dnia Sejm miał przyjąć stanowisko, w którym stwierdza Rosję za państwo wspierające terroryzm, jak czytamy w projekcie uchwał – Sejm RP stwierdza, że Federacja Rosyjska systematycznie narusza prawa człowieka, prawo międzynarodowe oraz Kartę Narodów Zjednoczonych (..) Dokonuje (…) zbrodni wojennych i ludobójstw, podejmuje wrogie działania gospodarcze, w szczególności w sferze energetyki.

  Etykiety: Sejm RP
 • Ponad pięciokrotny spadek w listopadzie liczby zakażeń na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  650 zakażeń potwierdzono zakażeń COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim przez okres października. Dane z uwagi na mniejsze testowanie mogą być zaniżone, ale widać jest pięciokrotny spadek wykrytych przypadków w stosunku do października, co pokazuje, że raczej w te święta COVID-19 nie powinien być większym problemem.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu