Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoskie parafie z kolejnymi unijnymi dotacjami na remont zabytków

Bydgoskie parafie z kolejnymi unijnymi dotacjami na remont zabytków

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 06 kwiecień 2022 00:12
Węzeł Zachodni Węzeł Zachodni Archiwum

Wiele kościołów ma charakter zabytków – co roku Sejmik Województwa przyznaje z Regionalnego Programu Operacyjnego dotację na remont obiektów zabytkowych. Pod koniec marca sejmik zatwierdził 201 dotacji na łączną kwotę ponad 1,1 mln zł. To patrząc na skalę projektów nie dużo, co też pokazuje, że wspólnoty parafialne muszą gromadzić dość spory wkład własny.

Parafia św. Józefa Rzemieślnika przy ulicy Toruńskiej w Bydgoszczy na naprawę dachu oraz stropu kolebkowego otrzymała blisko 100 tys. dotacji z RPO i prawie 1,5 tys. zł z budżetu województwa (dotacja łączna na poziomie ok. 100 tys. zł). Samo zadanie wycenia się jednak na ponad 560 tys. zł.

 

Parafia św. Antoniego z Padwy przy Węźle Zachodnim na kolejny etap remontu otrzymała ok. 120 tys. zł dotacji – zadanie warte jest prawie 340 tys. zł.

 

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Placu Piastowskim, na kolejny etap odrestaurowywania zabytkowych organów otrzymała ok. 60 tys. zł dotacji – zadanie warte jest prawie 150 tys. zł oraz na konserwację południowo-zachodniej elewacji ok. 150 tys. zł – cały ten projekt warty jest ponad 1,2 mln zł.

 

Parafia pw. św. Piotra i Pawła przy Placu Wolności otrzymała prawie 150 tys. zł dotacji na remont dachu – to zadanie łącznie kosztować będzie prawie 1,7 mln zł.

 

Mniejszą dotację otrzymała też też parafia pw. Miłosierdzia Bożego – ok. 40 tys. zł.

 

Co roku dotacje na konserwację zabytków przyznaje też Rada Miasta Bydgoszczy, są one kwotowo zazwyczaj wyższe od tych wojewódzkich. Tak wysokie dotacje to jednak mimo wszystko w wielu wypadkach mały ułamek potrzebnej kwoty, stąd też kluczowy jest wkład własny, który zazwyczaj zbierają księża od wiernych. Jak jednak wynika z powyższego wykazu, są to budynki dość specyficzne w miejskiej architekturze Bydgoszczy, stąd też ich wartości zabytkowej nie można kwestionować.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu