Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSąd staje po stronie nastolatków. Projekty w budżecie obywatelskim będą mogli składać młodsi

Sąd staje po stronie nastolatków. Projekty w budżecie obywatelskim będą mogli składać młodsi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 05 kwiecień 2022 00:07

Zgodnie z zasadami, uchwalonymi przez Radę Miasta, dotyczącymi funkcjonowania Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, prawo do zgłaszania projektów oraz do głosowania mieli wszyscy bydgoszczanie, którzy ukończyli 16 rok życia. Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego takie sformułowanie narusza ustawę o samorządzie gminnym.

 

Powyższe zapisy uchwały z grudnia 2018 roku (ustalającej regulamin BBO) zaskarżył wojewoda. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał zapisy mówiące, że osoby zgłaszające projekty lub biorące udział w głosowaniu muszą mieć ukończony 16. rok życia za niezgodne z polskim prawem, tym samym usuwając je z obiegu.

 

W praktyce sąd zniósł ten zapis, tym samym prawo do udziału w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim mają także osoby z ograniczoną zdolnością do czynności prawnej, czyli także 13. latkowie oraz starsi nastolatkowie. Bydgoski sąd opierając się o orzeczenie łódzkiego sądu wyszedł z założenia, że konsultacje społeczne nie są przecież wiążące dla władzy, a mają jedynie na celu umożliwienie się rządzącym z opiniami społeczeństwa. BBO to w praktyce są właśnie konsultacje społeczne, choć ma miejsce niepisana umowa, że koalicją rządząca wybrane w głosowaniu inwestycje uwzględnia w dokumentach budżetowych.

 

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, bydgoska Rada Miasta w 2018 roku wyszła poza swoje kompetencję, czym naruszyła artykuł 7 Konstytucji.

 

Radni w międzyczasie zmienili zasady

W czerwcu 2021 roku, gdy prowadzone było już postępowanie sądowe - Rada Miasta Bydgoszczy zmieniła uchwałę z 2018 roku, wprowadzając zapisy, które umożłiwiają udział w BBO każdemu mieszkańcowi Bydgoszczy, bez względu na ograniczenia wiekowe.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu