Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŚwięta Rita patronką skweru

Święta Rita patronką skweru

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 05 kwiecień 2022 07:43
Wizerunek świętej Wizerunek świętej

Żyjąca na przełomie XIV i XV wieku święta Kościoła decyzją Rady Miasta została patronką skweru w Fordonie. O nadanie tej nazwy wnioskowała parafia pw. św. Łukasza, z którą graniczy wspomniany skwer. Radni głosowali niemal jednomyślnie.

To miejsce z żywym kultem św. Rity wpisało się już na zawszę w historię osiedla Fordonu; naszego miasta i regionu. Potwierdzeniem tego jest decyzja księdza biskupa Krzysztofa Włodarczyka o ogłoszeniu tego miejsca 22 maja 2022 roku Sanktuarium św. Rity – czytamy w uzasadnieniu do uchwały. Decyzję biskup już podjął, a za niespełna dwa miesiące zostanie uroczyście parafia podniesiona do rangi sanktuarium. Jest to jedyne miejsce kultu tej świętej w diecezji bydgoskiej.

 

Św. Rita urodziła się w XIV wieku we Włoszech nieopodal Asyżu. Na początku XV wieku jej mąż został zamordowany, co wywołało nastroje dążące do pomszczenia jego śmierci. Święta starała się łagodzić obyczaje, a przede wszystkim nie dopuścić, aby jej synowie podjęli się próby pomszczenia ojca, o co się też modliła do Boga. Jej synowie zmarli podczas epidemii, co uchroniło ich przed grzechem zabójstwa. Po tym św. Rita wstąpiła do klasztoru sióstr augustianek.

 

Kult. św. Rity w fordońskiej parafii rozpoczął się 22 maja 2013 roku.

 

Skwer św. Rity, nadany w ubiegłym tygodniu przez Radę Miasta, to obecnie niezagospodarowany teren zielony. Być może nadanie jemu patronki przyczyni się do podjęcia w tym kierunku bardziej zdecydowanych działań.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu