Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOstatni dzien bezpłatnych przejazdów dla uchodźców. Była wola przedłużenia, ale nie udało się dogadać

Ostatni dzien bezpłatnych przejazdów dla uchodźców. Była wola przedłużenia, ale nie udało się dogadać

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 31 marzec 2022 09:02
Ostatni dzien bezpłatnych przejazdów dla uchodźców. Była wola przedłużenia, ale nie udało się dogadać Fot: Bartosz Bieliński

Podjęta na początku marca uchwała Rady Miasta Bydgoszczy wprowadza możliwość bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej przez osoby, które po 24 lutego przekroczyły granicę ukraińsko-polską. To zwolnienie obowiązuje do jutra – 31 marca. Oznacza to, że od 1 kwietnia uchodźcy powinni już kasować bilety.

 

Wczoraj obradowała Rada Miasta Bydgoszczy, która mogła to rozwiązanie przedłużyć. Można odnieść wrażenie, że wola była pójścia w tym kierunku, ale nie udało się dogadać Urzędowi Wojewódzkiemu i Urzędowi Miasta. W marcu koszty bezpłatnych przejazdów brało na siebie Miasto Bydgoszcz, ratusz chciał, aby w kwietniu koszty pokrył już wojewoda, bowiem opieka nad uchodźcami to zadanie państwa. Uchwalona przez posłów specjalna specustawa dotycząca wspierania uchodźców przewiduje możliwość dotowania takich zadań. Na wczoraj jednak porozumienia w tej sprawie nie było.

 

Po południu pytaliśmy jednak na konferencji prasowej wojewodę Mikołaja Bogdanowicza. Wojewoda stwierdził, że była z jego strony propozycja sfinansowania biletów miesięcznych dla ukraińskich uczniów. Gdy dopytałem dalej, czy z powodów logistycznych nie można by pozostać przy utrzymaniu uprawnień do bezpłatnych przejazdów dla tych co przekroczyli granice ukraińsko-polską po wybuchu wojny, wówczas wojewoda przyznał, że jeżeli pojawią się konkretne wyliczenia ilu byłoby beneficjentów tego, to dofinansowanie tego zadania leży na stole. W ratuszu słyszymy, że szacuje się, że to koszt w kwietniu ponad 0,5 mln zł.

 

Niby wola dwóch stron była, ale dogadać się nie dało.

 

Sytuacja na początku marca była zupełnie inna niż dzisiaj, bowiem trwa już proces nadawania Ukraińcom PESEL, którzy mają prawo do jednorazowej zapomogi w kwocie 300 zł oraz świadczeń socjalnych m.in. 500 Plus.

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu