Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPetycja do Parlamentu Europejskiego w sprawie wzrostu znaczenia Bydgoszczy złożona

Petycja do Parlamentu Europejskiego w sprawie wzrostu znaczenia Bydgoszczy złożona

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 30 marzec 2022 07:04

Nowy Bursztynowy Szlak 29 marca skierował do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego petycję w sprawie uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T. Rewizja sieci TEN-T zaplanowana jest na przyszły rok, ale są już pierwsze projekty.

14 grudnia 2021 roku Komisja Europejska przedstawiła wstępny projekt rewizji sieci TEN-T, ten projekt nadal utrzymuje Bydgoszcz jako element sieci kompleksowej TEN-T (sieć bazowa będąca częścią sieci kompleksowej, traktowana jest jako priorytet do wdrożenia już do 2030 roku). Co jest istotne – w tej propozycji Komisja Europejska zdecydowała się zaproponować podniesienie rangi linii kolejowej pomiędzy Bydgoszczą i portem w Gdyni do rangi sieci bazowej, co w pewnym sensie jest samo w sobie argumentem, za zwiększeniem rangi również bydgoskiego węzła.

 

- Zintensyfikowanie starań o sieć bazową to szansa rozwoju i województwa i miasta Bydgoszczy. To szansa na przyśpieszenie naszego rozwoju o 20 lat – mówi radny województwa kujawsko-pomorskiego Roman Jasiakiewicz.

 

W opracowanej pod koniec stycznia na zlecenie spółki budującej terminale w Bydgoszcz Emilianowo przewiduje się na 2030 rok przeładunki na poziomie 93,6 tys. TEU, z perspektywą dużych wzrostów w latach kolejnych. Przyjmując przelicznik zalecany przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) 1 TEU = 12 ton, to mamy ostrożnościowe szacunki mówiące o ponad 1,1 mln ton przeładunków na 2030 rok, gdy w rozporządzeniu 1315/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady o TEN-T minimum dla węzłów tej sieci to 800 tys. ton. W uzasadnieniu do petycji wskazuje się też zapisy projektu ,,Krajowego Programu Żeglugowego do roku 2030”, w którym węzeł bydgoski przedstawia się jako o znaczeniu strategicznym ,,charakteryzuje się strategicznym położeniem, zapewniającym obsługę ładunków w relacjach pomiędzy portami morskimi w Gdańsku i Gdyni, a głównymi aglomeracjami kraju –Łódź, Warszawa, Poznań, przy wykorzystaniu wszystkich gałęzi transportu –drogowego, kolejowego i wodnego śródlądowego”.

 

Petycję poparły m.in.: Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Rada Miasta Bydgoszczy, Rada Gminy w Nowej Wsi Wielkiej, Rada Miejska w Solcu Kujawskim, Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk, Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy oraz organizacje zrzeszająće pracodawców.

 

Propozycja Komisji Europejskiej z 14 grudnia 2021 roku przejdzie teraz procedurę tzw. trilogu, czyli będzie uzgadniania z Parlamentem Europejskim. Komisja Petycji będzie mogła zaproponować korektę tego dokumentu o status węzła bydgoskiego.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu