Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski sąd unieważnił umowy kredytowe warte setki tysięcy złotych

Bydgoski sąd unieważnił umowy kredytowe warte setki tysięcy złotych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 30 marzec 2022 00:52
Bydgoski sąd unieważnił umowy kredytowe warte setki tysięcy złotych Fot: Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

Wielu kredytobiorców dało się skusić na kredyty we Frankach szwajcarskich, które pierwotnie prezentowały się atrakcyjnie, późniejsze wahania kursów walut doprowadziło wiele osób wręcz do tragicznej sytuacji finansowej. Orzeczenie unijnego TSUE i polskiego Sądu Najwyższego otworzyło kredytobiorcom drogę do walki o swoje prawa, wiele sądów orzekło już o unieważnieniu niekorzystnych umów kredytowych.

Kluczowe orzeczenia zapadły w ubiegłym roku - najpierw Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że jeżeli sądy krajowe państw członkowskich uznają zapisy danej umowy kredytowej za nieuczciwe to mogą nawet uznać, że taka umowa kredytowa nie istnieje. TSUE jednocześnie wskazywał, że krajowe sądy powinny oprzeć się na europejskim prokonsumenckim orzecznictwie. Tego samego roku Sąd Najwyższy orzekał również, orzeczenie nie jest co prawda jednoznaczne, co krytykują frankowicze, ale jak pokazuje praktyka pozwala im dochodzić skutecznie swoich praw przed sądami powszechnymi.

 

W ostatnim czasie w bydgoskim sądzie sprawy warte setki tysięcy

Adwokat Rafał Przybyszewski, który specjalizuje się w sprawach dotyczących umów kredytowych zawartych w szwajcarskiej walucie informuje, że 25 stycznia Sąd Okręgowy w Bydgoszczy uznał, że umowa kredytowa warta 242 tys. zł udzielona przez bank Santander nie obowiązuje - Wskazaliśmy na naruszenie art. 58 kc, 69 prawa bankowego, nierównomierne rozłożenia ciężaru ryzyka walutowego, nie wypełnienie obowiązku informacyjnego. Wykazaliśmy, że nawet bank nie wiedział de facto jakiego kredytu udziela bo posługuje się nomenklaturą dotyczącą kredytu denominowanego a w istocie mamy do czynienia z kredytem indeksowanym – wyjaśnia adwokat Rafał Przybyszewski.

Powyższy wyrok oznacza, że bank musi oddać ponad 242 tys. zł wraz odsetkami swoim byłym kredytobiorcom.

 

W lutym Sąd Okręgowy w Bydgoszczy unieważnił z kolei umowę wartą około 75 tys. zł udzieloną przez dzisiejszy Raiffeisen Bank.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu