Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTo może być ,,śmieciowy” przełom w budowie współpracy metropolitalnej

To może być ,,śmieciowy” przełom w budowie współpracy metropolitalnej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 29 marzec 2022 16:37
To może być ,,śmieciowy” przełom w budowie współpracy metropolitalnej Fot: Robert Sawicki / UMB

Gospodarka odpadami komunalnymi to dla samorządów raczej spore wyzwanie, jak pokazuje praktyka łatwiej mają większe samorządy, które mogą pozwolić sobie na budowę większych instalacji, w przypadku mniejszych samorządów szansą może być współpraca z tymi większymi. W środę Rada Miasta zajmie się intencyjnym uchwałami w sprawie współpracy z gminami ościennymi w ramach wspólnej biogazowni.

Mówimy o wyzwaniu związanym z gospodarką odpadami, bowiem z roku na rok musi wzrastać poziom recyclingu, co z punktu troski o planetę wydaje się zrozumiałe, ale przekłada się też na wyższe koszty dla mieszkańców, stąd też większe projekty jak spalarnie, czy biogazownie mogą poprawiać bilans ekonomiczny i pozwolić na utrzymanie niższych stawek od mieszkańca.

 

Miejska spółka ProNatura chce przy ulicy Prądocińskiej, z dala od zabudowań mieszkalnych, zbudować do końca 2024 roku biogazownię.

 

- Wszystkie samorządy stoją przed nowymi wyzwaniami w zakresie gospodarowania odpadami. Nasze działania koncentrują się na tym, aby zagwarantować stabilne opłaty za śmieci oraz osiągać coraz wyższe wskaźniki recyklingu. W tym celu miejska spółka ProNatura prowadzi intensywne prace związane z unowocześnieniem Stacji Segregacji Odpadów. Kolejnym krokiem będzie budowa nowoczesnej biogazowni – mówi wiceprezydent Michał Sztybel.

 

Dzisiaj Bydgoszcz jest wstanie przerobić rocznie 214 tys. Mg odpadów, budowa biogazowani oraz przebudowa stacji segregacji odpadów ProNatury pozwolą osiągnąć moc przerobową do 300 tys. Mg rocznie. Biogazownia miała by przerabiać też odpady z gmin ościennych, które podpiszą z Bydgoszczą umowę i będą za pozostawione odpady płacić.


W środę Rada Miasta rozpatrzy szereg uchwał, które mają na celu wyrażenie zgody na to, aby prezydent mógł zawrzeć takie umowy z gminami ościennymi. Z bydgoskiej biogazowni korzystać mogliby mieszkańcy: Barcina, Białych Błot, Dąbrowy Chełmińskiej,Dobrcza, Kcyni, Koronowa, Łabiszyna, Mroczy, Nakła nad Notecią, Nowej Wsi Wielkiej, Osielska, Pruszcza, Siecienka, Solca Kujawskiego i Szubina,

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Jak prostymi działaniami zmniejszyć zużycie prądu w domu?

  Zamrożenie cen prądu, które zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku, oznacza, że gospodarstwa domowe będą mogły rozliczać swoje rachunki po cenach tegorocznych i uniknąć podwyżek, ale tylko wtedy, gdy ich zużycie energii mieści się w ustawowym limicie. – Warto przyjrzeć się temu, jakie zużycie generują najpopularniejsze w domu sprzęty – mówi ekspert PKEE Włodzimierz Cupryszak. Jak wskazuje, dzięki wdrożeniu kilku prostych nawyków można zredukować zużycie prądu przez żelazko, piekarnik czy pralkę nawet o kilkadziesiąt procent. To pozwoli zmniejszyć całościowy pobór energii do wysokości umożliwiającej skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń.

 • Bartosz Kownacki - sprawozdanie z trzech lat w Sejmie

  Bartosz Kownacki – sprawozdanie Bartosz Kownacki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Działania na rzecz regionu podejmowane w IX kadencji

Wiadomości z regionu