Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTo może być ,,śmieciowy” przełom w budowie współpracy metropolitalnej

To może być ,,śmieciowy” przełom w budowie współpracy metropolitalnej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 29 marzec 2022 16:37
To może być ,,śmieciowy” przełom w budowie współpracy metropolitalnej Fot: Robert Sawicki / UMB

Gospodarka odpadami komunalnymi to dla samorządów raczej spore wyzwanie, jak pokazuje praktyka łatwiej mają większe samorządy, które mogą pozwolić sobie na budowę większych instalacji, w przypadku mniejszych samorządów szansą może być współpraca z tymi większymi. W środę Rada Miasta zajmie się intencyjnym uchwałami w sprawie współpracy z gminami ościennymi w ramach wspólnej biogazowni.

Mówimy o wyzwaniu związanym z gospodarką odpadami, bowiem z roku na rok musi wzrastać poziom recyclingu, co z punktu troski o planetę wydaje się zrozumiałe, ale przekłada się też na wyższe koszty dla mieszkańców, stąd też większe projekty jak spalarnie, czy biogazownie mogą poprawiać bilans ekonomiczny i pozwolić na utrzymanie niższych stawek od mieszkańca.

 

Miejska spółka ProNatura chce przy ulicy Prądocińskiej, z dala od zabudowań mieszkalnych, zbudować do końca 2024 roku biogazownię.

 

- Wszystkie samorządy stoją przed nowymi wyzwaniami w zakresie gospodarowania odpadami. Nasze działania koncentrują się na tym, aby zagwarantować stabilne opłaty za śmieci oraz osiągać coraz wyższe wskaźniki recyklingu. W tym celu miejska spółka ProNatura prowadzi intensywne prace związane z unowocześnieniem Stacji Segregacji Odpadów. Kolejnym krokiem będzie budowa nowoczesnej biogazowni – mówi wiceprezydent Michał Sztybel.

 

Dzisiaj Bydgoszcz jest wstanie przerobić rocznie 214 tys. Mg odpadów, budowa biogazowani oraz przebudowa stacji segregacji odpadów ProNatury pozwolą osiągnąć moc przerobową do 300 tys. Mg rocznie. Biogazownia miała by przerabiać też odpady z gmin ościennych, które podpiszą z Bydgoszczą umowę i będą za pozostawione odpady płacić.


W środę Rada Miasta rozpatrzy szereg uchwał, które mają na celu wyrażenie zgody na to, aby prezydent mógł zawrzeć takie umowy z gminami ościennymi. Z bydgoskiej biogazowni korzystać mogliby mieszkańcy: Barcina, Białych Błot, Dąbrowy Chełmińskiej,Dobrcza, Kcyni, Koronowa, Łabiszyna, Mroczy, Nakła nad Notecią, Nowej Wsi Wielkiej, Osielska, Pruszcza, Siecienka, Solca Kujawskiego i Szubina,

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Szczecin bliżej naszego regionu

    Czekamy na budowę drogi ekspresowej S10 nie tylko dlatego, że skomunikuje nas z autostradą A1 i Warszawą, ważny jest też odcinek zachodni w kierunku Szczecina i całego Pomorza Gdańskiego. GDDKiA podpisała właśnie umowy na realizację dwóch odcinków S10 pomiędzy Piłą i Szczecinem. Ten fragment ekspresówki podzielony jest na 8 odcinków, umowy na pozostałe 6 odcinków mają być podpisane w najbliższych tygodniach.

  • Jak problem migracji widzą główni kandydaci na szefa Komisji Europejskiej? Ta debata była zupełnie inna od tej w Polsce

    W czwartek o godzinie 15 rozpoczęła się debata Eurowizji w której wystąpiło pięciu kandydatów na funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej, która była tłumaczona na wszystkie oficjalne języki Unii Europejskiej. To duże przedsięwzięcie medialne i próba odbycia centralnej debaty nad przyszłością Europy. Nie wszystkie siły polityczne były jednak zainteresowane tą formułą.

Wiadomości z regionu