Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTo może być ,,śmieciowy” przełom w budowie współpracy metropolitalnej

To może być ,,śmieciowy” przełom w budowie współpracy metropolitalnej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 29 marzec 2022 16:37
To może być ,,śmieciowy” przełom w budowie współpracy metropolitalnej Fot: Robert Sawicki / UMB

Gospodarka odpadami komunalnymi to dla samorządów raczej spore wyzwanie, jak pokazuje praktyka łatwiej mają większe samorządy, które mogą pozwolić sobie na budowę większych instalacji, w przypadku mniejszych samorządów szansą może być współpraca z tymi większymi. W środę Rada Miasta zajmie się intencyjnym uchwałami w sprawie współpracy z gminami ościennymi w ramach wspólnej biogazowni.

Mówimy o wyzwaniu związanym z gospodarką odpadami, bowiem z roku na rok musi wzrastać poziom recyclingu, co z punktu troski o planetę wydaje się zrozumiałe, ale przekłada się też na wyższe koszty dla mieszkańców, stąd też większe projekty jak spalarnie, czy biogazownie mogą poprawiać bilans ekonomiczny i pozwolić na utrzymanie niższych stawek od mieszkańca.

 

Miejska spółka ProNatura chce przy ulicy Prądocińskiej, z dala od zabudowań mieszkalnych, zbudować do końca 2024 roku biogazownię.

 

- Wszystkie samorządy stoją przed nowymi wyzwaniami w zakresie gospodarowania odpadami. Nasze działania koncentrują się na tym, aby zagwarantować stabilne opłaty za śmieci oraz osiągać coraz wyższe wskaźniki recyklingu. W tym celu miejska spółka ProNatura prowadzi intensywne prace związane z unowocześnieniem Stacji Segregacji Odpadów. Kolejnym krokiem będzie budowa nowoczesnej biogazowni – mówi wiceprezydent Michał Sztybel.

 

Dzisiaj Bydgoszcz jest wstanie przerobić rocznie 214 tys. Mg odpadów, budowa biogazowani oraz przebudowa stacji segregacji odpadów ProNatury pozwolą osiągnąć moc przerobową do 300 tys. Mg rocznie. Biogazownia miała by przerabiać też odpady z gmin ościennych, które podpiszą z Bydgoszczą umowę i będą za pozostawione odpady płacić.


W środę Rada Miasta rozpatrzy szereg uchwał, które mają na celu wyrażenie zgody na to, aby prezydent mógł zawrzeć takie umowy z gminami ościennymi. Z bydgoskiej biogazowni korzystać mogliby mieszkańcy: Barcina, Białych Błot, Dąbrowy Chełmińskiej,Dobrcza, Kcyni, Koronowa, Łabiszyna, Mroczy, Nakła nad Notecią, Nowej Wsi Wielkiej, Osielska, Pruszcza, Siecienka, Solca Kujawskiego i Szubina,

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu