Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDiecezja Bydgoska zyskała ,,pełnoletność”. Jej urodziny możemy świętować pomagając uchodźcom

Diecezja Bydgoska zyskała ,,pełnoletność”. Jej urodziny możemy świętować pomagając uchodźcom

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 28 marzec 2022 11:14
Diecezja Bydgoska zyskała ,,pełnoletność”. Jej urodziny możemy świętować pomagając uchodźcom Fot: Paweł Zielke

Powołana 25 marca 2004 roku Diecezja Bydgoska należy do jednej z najmłodszych w Polsce, w ubiegły piątek przypadło 18-lat od jej powołania. Można powiedzieć, że symbolicznie stała się pełnoletnia. Biskup Krzysztof Włodarczyk w czasie piątkowego dziękczynienia mówił, że jest jednak wciąż nastolatką.

W piątek w Kościele przypadała uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w bydgoskiej Katedrze było to uroczyste dziękowanie za 18-lecie diecezji, w ramach którego odśpiewano uroczyste Te Deum (,,Ciebie Boga wysławiamy...”). Biskup Krzysztof Włodarczyk odczytał też, co miało miejsce tego dnia w całym Kościele, na całym świecie – Akt zawierzenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Główne zawierzenie dokonał w Watykanie papież Franciszek.


- Świętowaniu rocznicy diecezji pragniemy wydać konkretny wymiar duchowy, dziękczynny, modlitewny oraz wymiar konkretnych czynów miłości miłosiernej – mówił bp. Krzysztof Włodarczyk - W duchu miłości miłosiernej przyjmujemy uchodźców wojennych z Ukrainy oraz pomagamy tym, którzy zostali na Ukrainie, aby walczyć o wolność i pokój.

 

Biskup bydgoski mówił, że diecezja stanowi naszą tożsamość religijną - Dorobek diecezji to powód do dumy i wyraz religijnej tożsamości naszego regionu.

 

- Pełnoletność diecezji jest doskonałą okazją, aby za ten żywy Kościół Bogu Wszechmogącemu podziękować – podkreślał bp. Włodarczyk - Diecezja Bydgoska jest jeszcze nastolatką, pełnoletnią nastolatką – ale już odnosi sukcesy.

 

Diecezję bydgoską do życia powołał papież św. Jan Paweł II bullą ogłoszoną 24 lutego 2004 roku, w życie weszła ona miesiąc później 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Decyzja ta dopełniała zapoczątkowaną w latach 90 reformę administracyjną Kościoła w Polsce. Diecezja bydgoska wydzielona została głównie z obszaru archidiecezji gnieźnieńskiej, ale także częściowo diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz diecezji pelpińskiej. Papież Jan Paweł II za patronkę diecezji ustanowił Matkę Bożą Pięknej Miłości, której obraz kilkadziesiąt lat wcześniej koronował (jeszcze jako kardynał) w towarzystwie prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Drugim patronem diecezji bydgoskiej jest męczennik bp. Michał Kozal, ofiara obozu koncentracyjnego w Dachau, który sporą część życia spędził w Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu