Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa wieczną służbę odszedł ,,Niedorostek”

Na wieczną służbę odszedł ,,Niedorostek”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 27 marzec 2022 20:35

W piątek 25 marca zmarł kpt. Wacław Legan, który urodził się w 1927 roku, czyli miał około 95 lat. Formalnie w akcie urodzenia wpisany ma kwiecień 1928 roku. Był żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, działał w podziemiu antykomunistycznym. W ostatnich latach starał się być aktywny w bydgoskim życiu, uczestniczyć w różnych uroczystościach, zawsze z dumą w swoim mundurze.

Władysław Legan urodził się na terytorium dzisiejszej Białorusi, jego ojciec Jan. W czasie I wojny światowej jego ojciec służył najpierw w armii carskiej, potem przeszedł do polskich legionów. Gdy przyszła II wojna światowa, mając już tamto doświadczenie wojskowe wstąpił do konspiracji W 1944 roku w ślady ojca poszedł Władysław, w dniu 2 lutego złożył lubowanie żołnierskie, pierwszym jego przydziałem była funkcja łącznika. Brał udział w wielu potyczkach najpierw z Niemcami, ale później wrogą postawę wobec Polaków zaczęli prezentować też sowieci. Kpt. Legan wspomina dzień 17 lipca 1944 roku, gdy sowieci zaczęli rozbrajać Armię Krajową na Wileńszczyźnie. Kpt. Legan unikał poboru do Ludowego Wojska Polskiego, w czym pomagało spalenie się w czasie wojny dokumentów z jego faktyczną datą urodzenia, za co później sąd skazał go na 3 lata kołchozu. Zanim jednak trafił do kołchozu działał w wileńskich strukturach polskiego podziemia antykomunistycznego. W 1948 roku został ranny co ograniczyło jego działalność konspiracyjną. Poszczęściło mu się z tym, że komuniści nigdy nie wiedzieli o jego działalności w podziemiu, przez co nie był szykanowany, poza wspomnianą karą kołchozu za unikanie poboru.

 

Jego ojciec Jan Legan trafił z kolei do Łagru na Uralu, skąd został zwolniony w 1946 roku, wówczas osiedlając się pod Szubinem.

 

Kpt. Wacław Legan na wolność wyszedł dopiero w 1953 roku. Później zamieszkał w Polsce pod Szubinem, do 1991 roku pracował na bydgoskim lotnisku wojskowym. W maju 1959 roku przeprowadził się do Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • NIK wskazuje na wątpliwości w sprawie polityki kadrowej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Zatrudnianie osób bez kwalifikacji oraz pomimo

  Zatrudnianie osób bez kwalifikacji oraz pomimo nakazu wstrzymania rekrutacji jaką wydały dyrektor generalny – to główne zarzuty jakie stawia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, której podlegają wszystkie nadleśnictwa z kujawsko-pomorskiego, Najwyższa Izba Kontroli. Kontrola dotyczyła gospodarki kadrowej w latach 2018-2022 (do czerwca).

  Etykiety: Lasy Państwowe NIK
 • Afera z toruńskimi rekolekcjami

  W poniedziałek rozpoczęły się Toruńskie Spotkania Młodych jako rekolekcje wielkopostne w parafii św. Maksymiliana Kolbe. Forma przekazu sprawiła, że o wydarzeniu mówią media z całego kraju, a nagrania krążą po internecie. W ramach tych rekolekcji zaprezentowano młodzieży przedstawienie w którym mamy chociażby scenę jak półnagiej dziewczynie mężczyzna zakłada na szyję obroże i ciągnie ją przez kościół na smyczy, do tego dochodzi szereg wulgaryzmów. Z uwagi na charakter nagrań, nie widzimy potrzeby ich publikowania.

Wiadomości z regionu