Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOrganizacja reprezentująca osiem województw poparła starania Bydgoszczy o uzyskanie statusu węzła sieci bazowej

Organizacja reprezentująca osiem województw poparła starania Bydgoszczy o uzyskanie statusu węzła sieci bazowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 28 marzec 2022 00:46
Organizacja reprezentująca osiem województw poparła starania Bydgoszczy o uzyskanie statusu węzła sieci bazowej European Union

W piątek petycję przygotowaną przez Nowy Bursztynowy Szlak, w sprawie uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T, poparli kolejni sygnatariusze. Uzyskanie statusu węzła sieci bazowej sprawiłoby, że Bydgoszcz stała by się jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Europie, jednocześnie otworzyłoby to dostęp do dodatkowych funduszy europejskich. Petycja do Parlamentu Europejskiego skierowana będzie w tym tygodniu.

W piątek poparcia udzieliło Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk, to ważna organizacja jeżeli chodzi o zabieganie o wzrost znaczenia Polski w transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Tworzy ją osiem województw (w tym kujawsko-pomorskie) oraz ich partnerzy w rozwoju logistyki m.in. PKP CARGO, porty morskie w Gdańsku, w Gdyni, w Szczecinie i Świnoujściu, Miasto Poznań, członkiem wspomagającym jest też port w Koprze w Słowenii. Wspomnieć należy, że Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk już na etapie konsultacji społecznych popierało zabiegi o uzyskanie przez Bydgoszcz statusu węzła sieci bazowej.

 

Petycję poparło w ubiegłym tygodniu także Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz, które skupia samorządy bydgoskiego obszaru metropolitalnego. W piątek poparcie udzieliła też Rada Miejska w Solcu Kujawskim.

 

Wcześniej petycję poparli m.in.: Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Rada Miasta Bydgoszczy, Rada Powiatu Bydgoskiego, Rada Gminy Nowa Wieś Wielka, Nadwiślański Związek Pracodawców ,,Lewiatan”, Pracodawcy Pomorza i Kujaw, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy,.

 

W petycji wskazano, że opracowana ostatnio analiza przeładunków dla planowanego w Emilianowie terminalu przewiduje w 2030 roku osiągnięcie ponad 93 tys. TEU przeładunków. Według Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) 1 TEU należy przeliczać jako 12 ton, co daje ponad 1,1 mln przeładunków. Przy czym są to szacunki ostrożnościowe, bowiem są sygnały, że przeładunki mogą być znacznie większe. Komisja Europejska jako wymóg dla sieci TEN-T przewiduje 800 tys. ton, w tym wypadku w roku 2030 (cezurze czasowej wdrożenia sieci TEN-T) będzie on znacznie przekroczony.

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu