Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOrganizacja reprezentująca osiem województw poparła starania Bydgoszczy o uzyskanie statusu węzła sieci bazowej

Organizacja reprezentująca osiem województw poparła starania Bydgoszczy o uzyskanie statusu węzła sieci bazowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 28 marzec 2022 00:46
Organizacja reprezentująca osiem województw poparła starania Bydgoszczy o uzyskanie statusu węzła sieci bazowej European Union

W piątek petycję przygotowaną przez Nowy Bursztynowy Szlak, w sprawie uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T, poparli kolejni sygnatariusze. Uzyskanie statusu węzła sieci bazowej sprawiłoby, że Bydgoszcz stała by się jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Europie, jednocześnie otworzyłoby to dostęp do dodatkowych funduszy europejskich. Petycja do Parlamentu Europejskiego skierowana będzie w tym tygodniu.

W piątek poparcia udzieliło Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk, to ważna organizacja jeżeli chodzi o zabieganie o wzrost znaczenia Polski w transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Tworzy ją osiem województw (w tym kujawsko-pomorskie) oraz ich partnerzy w rozwoju logistyki m.in. PKP CARGO, porty morskie w Gdańsku, w Gdyni, w Szczecinie i Świnoujściu, Miasto Poznań, członkiem wspomagającym jest też port w Koprze w Słowenii. Wspomnieć należy, że Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk już na etapie konsultacji społecznych popierało zabiegi o uzyskanie przez Bydgoszcz statusu węzła sieci bazowej.

 

Petycję poparło w ubiegłym tygodniu także Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz, które skupia samorządy bydgoskiego obszaru metropolitalnego. W piątek poparcie udzieliła też Rada Miejska w Solcu Kujawskim.

 

Wcześniej petycję poparli m.in.: Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Rada Miasta Bydgoszczy, Rada Powiatu Bydgoskiego, Rada Gminy Nowa Wieś Wielka, Nadwiślański Związek Pracodawców ,,Lewiatan”, Pracodawcy Pomorza i Kujaw, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy,.

 

W petycji wskazano, że opracowana ostatnio analiza przeładunków dla planowanego w Emilianowie terminalu przewiduje w 2030 roku osiągnięcie ponad 93 tys. TEU przeładunków. Według Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) 1 TEU należy przeliczać jako 12 ton, co daje ponad 1,1 mln przeładunków. Przy czym są to szacunki ostrożnościowe, bowiem są sygnały, że przeładunki mogą być znacznie większe. Komisja Europejska jako wymóg dla sieci TEN-T przewiduje 800 tys. ton, w tym wypadku w roku 2030 (cezurze czasowej wdrożenia sieci TEN-T) będzie on znacznie przekroczony.

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu