Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Katedrze modlili się o pokój

W Katedrze modlili się o pokój

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 24 marzec 2022 19:35

To już miesiąc mija od momentu, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, gdy zmieniło się życie Ukraińców, ale też wielu Polaków, bowiem staliśmy się krajem frontowym, gdzie dociera najwięcej uchodźców. W intencji pokoju odprawiono w czwartek w Katedrze Mszę Świętą, którą celebrował bp. Krzysztof Włodarczyk, po niej odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, aby wyznawcy różnych religii chrześcijańskich razem mogli prosić Boga o pokój. Współorganizatorem Mszy był wojewoda.

Dzisiaj przypada też Narodowy Dzień Życia, w Kościele czytana jest Ewangelia przedstawiająca zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie. Biskup Krzysztof Włodarczyk przy nawiązując do tego święta mówił jak ważna dla życia jest rodzina, która daje poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie nawiązał jak ukraińskie rodziny podzieliła wojna, bowiem mężczyźni musieli zostać bronić kraju - Myślimy dzisiaj też o tej wartości rodziny w kontekście Ukrainy, że rzeczywiście ta wspólnota została rozbita. To jest wielkie cierpienie tych osób – mówił bp. Krzysztof Włodarczyk - Jeżeli mamy kontakt z tymi osobami, które musiały uciec z Ukrainy, których nazywamy uchodźcami wojennymi, to w rozmowach wychodzi, że serce rzeczywiście mają tam na Ukrainie.

 

- Tam jest fundament rozwoju, czyli rodzina – ta tęsknota, aby powrócić do tamtego stylu życia, do tego domu, który mieli. Widzimy, że trudno będzie to odtworzyć – zaznaczał bp. Włodarczyk.

 

Dalej ordynariusz diecezji bydgoskiej nawiązał do listu św. Pawła - Pokój jest twórczy – niepokój niszczy zarówno człowieka jak i więzi ludzkie. Święty Paweł piszę, że mamy przestrzeń między ludźmi wypełniać pokojem.


W kazaniu bp. Włodarczyka pojawiło się też sformułowanie, że trzeba się modlić do Boga o pokój, bowiem w chwili obecnej jego osiągniecie przerasta nasze możliwości jako ludzi.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

  Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

 • Dywagacje o bilecie za 50 zł. Dzisiaj to już musztarda po obiedzie

  Od kilku miesięcy w Niemczech obowiązuje bilet miesięczny po 9 euro, który pozwala korzystać z pociągów, autobusów, tramwajów, czy metra. Temat pojawił się też w polskich mediach, stąd też nie powinno dziwić nikogo, że również wśród polityków pojawił się pomysł, aby go wdrożyć w Polsce – partia Szymona Hołowni Polska2050 wyszła nawet wprost z propozycją takiego biletu za 50 zł na drodze interpelacji poselskich.

Wiadomości z regionu