Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW kwietniu planuje się rozpoczęcie rejestracji promu dla przeprawy przy Solcu

W kwietniu planuje się rozpoczęcie rejestracji promu dla przeprawy przy Solcu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 23 marzec 2022 00:54
W kwietniu planuje się rozpoczęcie rejestracji promu dla przeprawy przy Solcu Wizualizacja promu

Mostów na Wiśle mamy deficyt, stąd też uruchomienie nawet przeprawy promowej, pomimo niedogodności tej formy przekraczania rzeki, traktowane jest jako ważna inwestycja. Uruchomienie przeprawy promowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 249, łączącej Solec Kujawski na południu, z Kamieńcem na północy przy drodze krajowej nr 80 wciąż się przesuwa. Być może jednak przeprawa ruszy za kilka tygodni.

 

Do tej pory główną przyczyną opóźnienia inwestycji były problemy przy wyborze wykonawców dla modernizacji tej drogi wojewódzkiej i budowy przyczółków promu, tak przynajmniej tłumaczył Urząd Marszałkowski. Ta inwestycja jest już skończona. Wciąż jednak jednostka promowa nie została zarejestrowana, choć od dobrego roku słyszymy, że właściwie jest ona już wybudowana, jedynie nanoszone były drobne poprawki.

 

Wciąż jednak prom znajduje się u producenta w Malborku - Została nam ostatnia prosta i ten najbliższy miesiąc pokaże nam zdolność do rejestracji statku do żeglugi – wyjaśniał na poniedziałkowej sesji sejmiku wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Jak to rozumieć? W ciągu najbliższego miesiąca dowiemy się, czy jednostka będzie gotowa do zgłoszenia do procedury rejestracyjnej. Ile potrwa rejestracja w odpowiednich rejestrach statków – ciężko powiedzieć. Dopiero po tym etapie będzie można rozpocząć funkcjonowanie przeprawy promowej.

 

Przeprawa przez Wisłę na wschód od Bydgoszczy jest potrzebna, prom nie powinien jednak w sposób spektakularny rozwiązać problemów komunikacyjnych. Tutaj potrzebny byłby normalny most, taki postulat od dawna wyraża radny województwa Roman Jasiakiewicz, na dzisiaj nie jest on jednak traktowany specjalnie poważnie, mówimy bowiem o kosztownej inwestycji. Most w praktyce stałby się wschodnią obwodnicą Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

Wiadomości z regionu