Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW trzy dni system rejestracji PESEL dla Ukraińców zablokował się

W trzy dni system rejestracji PESEL dla Ukraińców zablokował się

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 21 marzec 2022 06:50
W trzy dni system rejestracji PESEL dla Ukraińców zablokował się Fot: Robert Sawicki / UMB

W środę 16 marca ruszyła prowadzona przez Urząd Miasta rejestracja uchodźców z Ukrainy w systemie PESEL. Po dwóch dniach okazuje się, że na ten miesiąc nie ma już wolnych terminów, a rejestracja będzie wznowiona dopiero w kwietniu. Zważywszy na to, że dzięki numerowi PESEL Ukraińcy zyskają prawo do jednorazowego wsparcia w kwocie 300 zł oraz do korzystania z programów jak 500 Plus, robi się to problematyczne.

Ustawę wprowadzającą procedurę rejestracji w PESEL uchodźców Ukrainy parlament uchwalił w ubiegłą sobotę, mamy zatem do czynienia wręcz z ekspresowym działaniem. Urząd Miasta chcąc uniknąć kolejek wprowadził internetową i telefoniczną rejestrację wizyt, jednocześnie wprowadzając pracę na dwie zmiany przy tych czynnościach, ale jak się okazało chętnych było znacznie więcej niż możliwości obsłużenia ich do końca marca.

 

Uchodźcy mogą próbować szukać terminów w gminach ościennych, gdzie uchodźców jest mniej, ale też tam moce przerobowe urzędu są mniejsze.

 

Problem z odciskiem palców

Jednym z wymogów uzyskania numeru PESEL jest pozostawienie odcisków palców przez osobę wnioskującą. Urząd Miasta dysponuje tylko 7 urządzeniami, stąd też jednocześnie nie może pracować więcej 7 stanowisk. Czynności formalne wobec jednej osoby wnioskującej trwają po kilkadziesiąt minut, co wpływa na szybkość całego procesu.

 

Ratusz wielokrotnie podkreślał, że zwracał się do wojewody o dodatkowe urządzenia, ale ich deficyt jest odczuwalny w całym kraju. Być może wkrótce uda się rządowi zakupić więcej urządzeń, wówczas można by procesy związane z PESEL-em przyśpieszyć także w Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

  • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

    Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

  • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

    W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu