Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLotnisko bliskie budowy farmy fotowoltaicznej

Lotnisko bliskie budowy farmy fotowoltaicznej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 19 marzec 2022 08:36
Lotnisko bliskie budowy farmy fotowoltaicznej Fot: PLB

O planach budowy ,,farmy fotowoltaicznej” na obszarze Portu Lotniczego Bydgoszcz, która pozwoliłaby poprawić jego bilans finansowy, mówiło się już od kilku miesięcy. PLB informuje, że pierwszy etap inwestycji wkrótce może ruszyć do realizacji, bowiem zgoda Urzędu Lotnictwa Cywilnego kończy etap uzyskiwania zgód formalnych.

 

Wkrótce ruszy przetarg na montaż ponad 100 paneli fotowoltaicznych nieopodal bazy technicznej portu o mocy 50kW. . Pozwoli ona przede wszystkim zredukować wydatki na energię elektryczną oraz w znaczny sposób przyczyni się do poprawy jakości naszego środowiska. Z wyliczeń Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska wynika, że dzięki czystej energii wyprodukowanej w takiej instalacji OZE, uda się zredukować emisję CO2 o ponad 32 tony rocznie, co odpowiada CO2 wychwytywanej przez ponad 500 drzew w ciągu 10 lat.

 

- Port Lotniczy Bydgoszcz, od lat podczas kolejnych inwestycji poszukuje możliwie najbardziej ekologicznych rozwiązań i kieruje się zasadami zrównoważonego zużycia energii. To pozytywnie wpływa nie tylko na wynik finansowy Spółki, optymalizację kosztów, ale przede wszystkim na dobro naszej Planety – mówi Tomasz Moraczewski, Prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz SA. – Inwestycje w alternatywne, ekologiczne źródła energii takie jak budowa instalacji fotowoltaicznej i w perspektywie kolejnych lat farmy fotowoltaicznej zapewnią bezpieczeństwo energetycznie nie tylko dla naszego lotniska, także dla mieszkańców regionu.

 

Bydgoskie lotnisko chce zabiegać o miano ,,Green Airport”.

 

Docelowo panele fotowoltaiczne pojawić mają się też przy pasie startowym, a PLB ma osiągnąć moc produkcji 100 MW rocznie, co znacznie przewyższa potrzeby energetyczne portu. Nadwyżki lotnisko będzie mogło zatem odsprzedawać.

Z danych Enea z listopada wynika, że działające w Bydgoszczy 898 prywatnych instalacji fotowoltaicznych osiąga łączną produkcję na poziomie około 7,3 MW, zatem patrząc na skalę lotniskowa inwestycja będzie ogromna.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejm nie był wstanie przyjąć rezolucji uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

   

  Sytuacja przynajmniej zaskakująca, a na pewno wizerunkowo uderzająca w Sejm jako izbę miała miejsce w czwartek w Sejmie RP. Tego dnia Sejm miał przyjąć stanowisko, w którym stwierdza Rosję za państwo wspierające terroryzm, jak czytamy w projekcie uchwał – Sejm RP stwierdza, że Federacja Rosyjska systematycznie narusza prawa człowieka, prawo międzynarodowe oraz Kartę Narodów Zjednoczonych (..) Dokonuje (…) zbrodni wojennych i ludobójstw, podejmuje wrogie działania gospodarcze, w szczególności w sferze energetyki.

  Etykiety: Sejm RP
 • Ponad pięciokrotny spadek w listopadzie liczby zakażeń na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  650 zakażeń potwierdzono zakażeń COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim przez okres października. Dane z uwagi na mniejsze testowanie mogą być zaniżone, ale widać jest pięciokrotny spadek wykrytych przypadków w stosunku do października, co pokazuje, że raczej w te święta COVID-19 nie powinien być większym problemem.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu