Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLotnisko bliskie budowy farmy fotowoltaicznej

Lotnisko bliskie budowy farmy fotowoltaicznej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 19 marzec 2022 08:36
Lotnisko bliskie budowy farmy fotowoltaicznej Fot: PLB

O planach budowy ,,farmy fotowoltaicznej” na obszarze Portu Lotniczego Bydgoszcz, która pozwoliłaby poprawić jego bilans finansowy, mówiło się już od kilku miesięcy. PLB informuje, że pierwszy etap inwestycji wkrótce może ruszyć do realizacji, bowiem zgoda Urzędu Lotnictwa Cywilnego kończy etap uzyskiwania zgód formalnych.

 

Wkrótce ruszy przetarg na montaż ponad 100 paneli fotowoltaicznych nieopodal bazy technicznej portu o mocy 50kW. . Pozwoli ona przede wszystkim zredukować wydatki na energię elektryczną oraz w znaczny sposób przyczyni się do poprawy jakości naszego środowiska. Z wyliczeń Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska wynika, że dzięki czystej energii wyprodukowanej w takiej instalacji OZE, uda się zredukować emisję CO2 o ponad 32 tony rocznie, co odpowiada CO2 wychwytywanej przez ponad 500 drzew w ciągu 10 lat.

 

- Port Lotniczy Bydgoszcz, od lat podczas kolejnych inwestycji poszukuje możliwie najbardziej ekologicznych rozwiązań i kieruje się zasadami zrównoważonego zużycia energii. To pozytywnie wpływa nie tylko na wynik finansowy Spółki, optymalizację kosztów, ale przede wszystkim na dobro naszej Planety – mówi Tomasz Moraczewski, Prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz SA. – Inwestycje w alternatywne, ekologiczne źródła energii takie jak budowa instalacji fotowoltaicznej i w perspektywie kolejnych lat farmy fotowoltaicznej zapewnią bezpieczeństwo energetycznie nie tylko dla naszego lotniska, także dla mieszkańców regionu.

 

Bydgoskie lotnisko chce zabiegać o miano ,,Green Airport”.

 

Docelowo panele fotowoltaiczne pojawić mają się też przy pasie startowym, a PLB ma osiągnąć moc produkcji 100 MW rocznie, co znacznie przewyższa potrzeby energetyczne portu. Nadwyżki lotnisko będzie mogło zatem odsprzedawać.

Z danych Enea z listopada wynika, że działające w Bydgoszczy 898 prywatnych instalacji fotowoltaicznych osiąga łączną produkcję na poziomie około 7,3 MW, zatem patrząc na skalę lotniskowa inwestycja będzie ogromna.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu