Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZa każdy dzień udzielania schronienia uchodźcy możesz otrzymać 40 zł. Wyjaśniamy jak to wygląda w Bydgoszczy

Za każdy dzień udzielania schronienia uchodźcy możesz otrzymać 40 zł. Wyjaśniamy jak to wygląda w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 18 marzec 2022 18:32

Zachowanie Polaków jest oceniane na świecie jako fenomen, bowiem uchodźcy z Ukrainy w większości zostali przyjęci przez zwykłych mieszkańców do domów. Początkowo zapewne nikt nawet nie myślał o rekompensacie, ale uchwalone przed tygodniem przepisy zakładają, że za pobyt do 60 dni państwo zwróci 40 zł za dzień pobytu każdego uchodźcy.

Środki rekompensat mają pochodzić z budżetu państwa, ale przyjmować wnioski i rozdzielać je będą samorządy. W Bydgoszczy już ruszyła procedura administracyjna.

 

Przede wszystkim trzeba złożyć odpowiedni wniosek, który można pobrać - https://www.bydgoszcz.pl/fileadmin/multimedia/aktualnosci/UKRAINA/Wniosek_o_zakwaterowanie.pdf

 

Następnie należy go dostarczyć do ratusza lub MOPS, konieczne jest jednak umówienie wizyty: 516 005 693, 52 325 44 73 lub online www.mopsbydgoszcz.pl

Można wniosek złożyć też elektronicznie przez platformę e-PUAP - /MopsBydgoszcz/SkrytkaESP

 

Warto wskazać numer PESEL uchodźcy (jak wiemy procedura wydawania im numerów niedawno ruszyła), co nie jest wymogiem koniecznym, ale usprawni cały proces.

Ratusz zachęca osoby mogące przyjąć uchodźców do zgłaszania takiej gotowości - https://ankiety.um.bydgoszcz.pl/index.php/764361?lang=pla

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

 • Wciąż nie znamy ofert na obsługę połączeń regionalnych na kolei

  Jeszcze o przynajmniej tydzień opóźnione zostało otwarcie ofert w przetargu na obsługę połączeń kolejowych w kujawsko-pomorskim od grudnia bieżącego roku do grudnia 2030 roku, mówimy zatem o wieloletnim kontrakcie. Jest to już kolejna informacja o przesunięciu terminu otwarcia ofert, powoli wchodzimy w okres, gdzie każdy tydzień opóźnienia będzie mógł budzić niepokój, że w grudniu ponownie pasażów spotkają problemy z rozkładami.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu