Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent Wałęsa z dębem wolności w Bydgoszczy. Były minister twierdzi, że żyjemy w dyktaturze Kaczyńskiego

Prezydent Wałęsa z dębem wolności w Bydgoszczy. Były minister twierdzi, że żyjemy w dyktaturze Kaczyńskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 17 marzec 2022 20:33

Były prezydent RP w latach 1990-1995, laureat pokojowej nagrody Nobla Lech Wałęsa odsłonił w czwartek w Alei Ossolińskich dąb swojego imienia – w Alei Wolności, bowiem dęby nawiązują do osób i instytucji walczących o wolność. Odsłonięto także Dąb Bydgoskiego Marca 1981 roku, czym zakończono obchody Rok Bydgoskiego Marca z okazji 40. lecia tego wydarzenia (obecnie obchodzimy 41. rocznicę tamtych wydarzeń) zapoczątkowane przed rokiem.

- Dzisiaj są z nami osoby, które są twarzami, które pociągnęły za sobą tłumy – tak silne, że władza komunistyczna uległa, w sposób pokojowy oddała władzę, w niewielu krajach to się zdarza – powiedział na początku uroczystości prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.


- Do końca XX wieku kiedy walczyliśmy to jednak w narodach było czuć Pana Boga. Różnego, ale tak z tyłu on gdzieś siedział i nas hamował. Pozbyliśmy się tego w dużej mierze – nawiązał do postępującej ateizacji były prezydent Lech Wałęsa – Baliśmy się komuny i Związku Sowieckiego, to też nas hamowało. Pozbyliśmy się tego. Więc zadanie wasze – w takim stanie rzeczy jak prowadzić narody, kiedy nie ma żadnych hamulców, żadnego ograniczenia, trudne zadanie – wyraził refleksję.

 

Po byłym prezydencie głos zabrał były minister środowiska Antoni Tokarczuk, uczestnik wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981, który zaatakował prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, porównując nasz kraj z Rosją Putina – Walczyliśmy o prawa człowieka – podkreślał Tokarczuk – Kilka dni temu dowiadujemy się, że prawa człowieka w Polsce nie odpowiadają możnowładcą dzisiejszym, przeszkadzają w sprawowaniu dyktatorskich rządów. Smutna to refleksja, bo się okazuje, że Rosja Putina nie znosi praw człowieka i państwo Kaczyńskiego nie znosi praw człowieka.

 

Tą polityczną wypowiedzią kończymy Rok Bydgoskiego Marca 1981 w Bydgoszczy. Czy była ona potrzebna? Na to pytanie musi sobie już odpowiedzieć każdy.

 

Już po uroczystości udali się wszyscy pod Dąb Wolnej Ukrainy, który został odsłonięty kilka lat temu, aby symbolicznie podkreślić solidarność z tym narodem.

 

Warte obejrzenia

  • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

    Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

  • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

    W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu