Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz dostanie dodatkowe 25 mln zł unijnego dofinansowania. Z puli rządowej

Bydgoszcz dostanie dodatkowe 25 mln zł unijnego dofinansowania. Z puli rządowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 18 marzec 2022 07:45
Wizualizacja budowanego nowego mostu tramwajowego Wizualizacja budowanego nowego mostu tramwajowego

W środę odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceministra Waldemara Budy, na której poinformował o dodatkowych 25 mln zł dla Bydgoszczy. Wypowiedzi były jednak niezbyt precyzyjne, stąd też żeby wyjaśnić o co dokładnie chodzi trzeba temat bliżej przeanalizować. Wyjaśniamy to.

Miasto Bydgoszcz wnioskowało o to, aby z zadania dofinansowywanego przez Unię Europejską zakładającego przebudowę ulicy Kujawskiej wraz z budową linii tramwajowej (z tej inwestycji już od dobrego roku korzystamy) przesunąć 16 mln zł na inny projekt zakładający budowę mostu pomiędzy ulicami Fordońską i Toruńską oraz przebudowę torowiska wzdłuż ulicy Perłowej. Te 16 mln zł planowano przeznaczyć na odbudowę torowiska pomiędzy Babią Wsią i Rondem Bernardyńskim. Dofinansowanie unijne dla całego dużego projektu pochodziło z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska (będącego w zarządzie ministerstwa odpowiedzialnego za rozwój regionalny, czyli w tzw. puli rządowej), który podobnie jak inne środki z perspektywy finansowej UE 2014-2020 powinny być rozliczone do końca 2023 roku. Taki wniosek sugeruje, że najprawdopodobniej nie uda się do końca przyszłego roku tego torowiska odbudować i rozliczyć tego z UE.

 

Intencją ministra Waldemara Budy było to, aby zgodnie z wolą ratusza wesprzeć projekt związany remontem torowiska na Perłowej (który jest częścią projektu związanego z nowym mostem między Toruńską i Fordońską) nawet wyższa kwotą 25 mln zł, przy czym nadal będzie możliwe wykorzystanie 16 mln zł na odbudowę torowiska obok Babiej Wsi. Z racji tego, że jesteśmy pod koniec perspektywy finansowej UE, pojawiły się pewne wolne środki, które minister Buda postanowił Bydgoszczy przyznać.

 

Projekt pn. ,,Budowa trasy tramwajowej łączącej ul. Fordońską z ul. Toruńską wraz z rozbudową układu drogowego, przebudową infrastruktury transportu szynowego w Bydgoszczy” obejmujący również Perłową, warty jest 135,7 mln zł, z czego wstępnie rząd przyznał dofinansowanie unijne na poziomie 50 mln zł. Wczorajsza zapowiedź ministra Budy oznacza, że dofinansowanie unijne wyniesie ostatecznie ok. 75 mln zł, czyli budżet Bydgoszczy zaoszczędzi 25 mln zł, które będzie można wydatkować inaczej, bądź ograniczyć zadłużenie. Wspomnieć należy, że kwotą ponad 7 mln zł to zadanie dofinansowuje też rząd z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych.

 

Kwota 16 mln zł wciąż może być wydatkowana na odbudowę torowiska przy Babiej Wsi, jeżeli nie uda się tego zrobić w terminie, to Bydgoszcz może wnioskować o przesunięcie tej kwoty na inne zadanie inaczej środki przepadną. Kilka tygodni temu z tego samego programu unijnego rząd przyznał Bydgoszczy 25 mln zł na zakup nowych tramwajów, być może ratusz zawnioskuje, aby skierować w ten projekt dodatkowe 16 mln zł, albo nastąpi przełom w sprawie odbudowy torowiska przy Toruńskiej.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu