Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDzisiaj rusza rejestracja Ukraińców w systemie PESEL. To ogromne wyzwanie

Dzisiaj rusza rejestracja Ukraińców w systemie PESEL. To ogromne wyzwanie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 16 marzec 2022 00:53

Od dzisiaj samorządy, zgodnie z przepisami uchwalonymi przez parlament w sobotę, rozpoczynają rejestrację uchodźców z Ukrainy w systemie PESEL. Status uchodźcy mają osoby, które przekroczyły granicę ukraińsko-polską 24 lutego lub później. Nieco komplikuje się już sytuacja osób, które najpierw przedostały się np. na Węgry lub przez Mołdawię do Rumuni, bowiem ich statusu ustawodawca już nie przewidział.

W zdecydowanej większości uchodźcy jednak przekraczali granicę ukraińsko-polską. Samo poświadczenie przekroczenia granicy np. pieczątka w paszporcie, uprawnia do bezpłatnego korzystania ze służby zdrowia. Uzyskanie numeru PESEL nie jest obowiązkowe, ale pozwala uchodźcy uzyskać jednorazowo 300 zł zapomogi oraz korzystać z innych programów socjalnych jakie są obecne w polskim prawie – np. z programu Rodzina 500+ na dzieci, czy jednorazowej wyprawki do szkoły w kwocie 300 zł.

 

Na potrzeby uchodźców z Ukrainy uruchomiono Miejskie Centrum Obsługi przy ulicy Wojska Polskiego 65, które czynne jest w godzinach 7.30 – 20.30, w soboty 7.30 – 15.30. Przypomnijmy, że uchodźcy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji publicznej.

 

Ważne: Przed wizytą w Miejskim Centrum Obsługi OBOWIĄZKOWE jest umówienie się na konkretny termin:

• rejestracja on-line: TUTAJ. (dostępna we wtorek 15 marca od godz. 18.00)

• telefonicznie: +48 52 58 22 691 (Infolinia dostępna od środy 16 marca br. od godz. 10.00 do godz. 15.00)

Obowiązkowe umówienie wizyty ma nie dopuścić do sytuacji tworzenia się masowych kolejek. Niestety Urząd Miasta dysponuje tylko 7 urządzeniami do pobierania odcisków palców, dlatego tylko tyle stanowisk może jednocześnie pracować.

 

Warto wiedzieć:

- Nadanie numeru PESEL nie oznacza przyznania obywatelstwa polskiego

- Po otrzymaniu numeru PESEL uchodźca może w każdej chwili wrócić na Ukrainę lub wyjechać do innego państwa. W internecie wielu uchodźców obawia się, że złożenie wniosku o PESEL zamknie im możliwość wyjazdu do innych państw Unii Europejskiej. To jest nieprawda.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Jak prostymi działaniami zmniejszyć zużycie prądu w domu?

  Zamrożenie cen prądu, które zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku, oznacza, że gospodarstwa domowe będą mogły rozliczać swoje rachunki po cenach tegorocznych i uniknąć podwyżek, ale tylko wtedy, gdy ich zużycie energii mieści się w ustawowym limicie. – Warto przyjrzeć się temu, jakie zużycie generują najpopularniejsze w domu sprzęty – mówi ekspert PKEE Włodzimierz Cupryszak. Jak wskazuje, dzięki wdrożeniu kilku prostych nawyków można zredukować zużycie prądu przez żelazko, piekarnik czy pralkę nawet o kilkadziesiąt procent. To pozwoli zmniejszyć całościowy pobór energii do wysokości umożliwiającej skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń.

 • Bartosz Kownacki - sprawozdanie z trzech lat w Sejmie

  Bartosz Kownacki – sprawozdanie Bartosz Kownacki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Działania na rzecz regionu podejmowane w IX kadencji

Wiadomości z regionu