Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDzisiaj rusza rejestracja Ukraińców w systemie PESEL. To ogromne wyzwanie

Dzisiaj rusza rejestracja Ukraińców w systemie PESEL. To ogromne wyzwanie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 16 marzec 2022 00:53

Od dzisiaj samorządy, zgodnie z przepisami uchwalonymi przez parlament w sobotę, rozpoczynają rejestrację uchodźców z Ukrainy w systemie PESEL. Status uchodźcy mają osoby, które przekroczyły granicę ukraińsko-polską 24 lutego lub później. Nieco komplikuje się już sytuacja osób, które najpierw przedostały się np. na Węgry lub przez Mołdawię do Rumuni, bowiem ich statusu ustawodawca już nie przewidział.

W zdecydowanej większości uchodźcy jednak przekraczali granicę ukraińsko-polską. Samo poświadczenie przekroczenia granicy np. pieczątka w paszporcie, uprawnia do bezpłatnego korzystania ze służby zdrowia. Uzyskanie numeru PESEL nie jest obowiązkowe, ale pozwala uchodźcy uzyskać jednorazowo 300 zł zapomogi oraz korzystać z innych programów socjalnych jakie są obecne w polskim prawie – np. z programu Rodzina 500+ na dzieci, czy jednorazowej wyprawki do szkoły w kwocie 300 zł.

 

Na potrzeby uchodźców z Ukrainy uruchomiono Miejskie Centrum Obsługi przy ulicy Wojska Polskiego 65, które czynne jest w godzinach 7.30 – 20.30, w soboty 7.30 – 15.30. Przypomnijmy, że uchodźcy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji publicznej.

 

Ważne: Przed wizytą w Miejskim Centrum Obsługi OBOWIĄZKOWE jest umówienie się na konkretny termin:

• rejestracja on-line: TUTAJ. (dostępna we wtorek 15 marca od godz. 18.00)

• telefonicznie: +48 52 58 22 691 (Infolinia dostępna od środy 16 marca br. od godz. 10.00 do godz. 15.00)

Obowiązkowe umówienie wizyty ma nie dopuścić do sytuacji tworzenia się masowych kolejek. Niestety Urząd Miasta dysponuje tylko 7 urządzeniami do pobierania odcisków palców, dlatego tylko tyle stanowisk może jednocześnie pracować.

 

Warto wiedzieć:

- Nadanie numeru PESEL nie oznacza przyznania obywatelstwa polskiego

- Po otrzymaniu numeru PESEL uchodźca może w każdej chwili wrócić na Ukrainę lub wyjechać do innego państwa. W internecie wielu uchodźców obawia się, że złożenie wniosku o PESEL zamknie im możliwość wyjazdu do innych państw Unii Europejskiej. To jest nieprawda.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu