Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoska elektociepłownia z ważną decyzją środowiskową. Pozwoli ona odejść węgla

Bydgoska elektociepłownia z ważną decyzją środowiskową. Pozwoli ona odejść węgla

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 marzec 2022 00:18
Bydgoska elektociepłownia z ważną decyzją środowiskową. Pozwoli ona odejść węgla Fot: PGE EC

Gaz w porównaniu z węglem jest znacznie bardziej ekologicznym paliwem, dlatego PGE Energia Cieplna chce przestawić elektrociepłownie na Jachcicach na paliwo gazowe. Jest plan, aby kotłownia gazowa o mocy 40 MW w Elektrociepłowni Bydgoszcz EC I rozpoczęła pracę już w grudniu, czyli w najbliższym sezonie grzewczym.

Kilka dni temu PGE Energia Cieplna uzyskała prawomocną decyzję środowiskową dla budowy kotłowni wodnej gazowej, co pozwoli wkrótce ruszyć z tą inwestycją.

 

Szacuje się, że realizacja tej inwestycji ograniczy emisję NOx czterokrotnie, zaś dwutlenku węgla o połowę.

 

– Uzyskana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach na budowę kotłowni gazowej w jednej z dwóch jednostek bydgoskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła, daje nam zielone światło do rozpoczęcia kolejnego etapu prac. Nowa kotłownia to ważna dla miasta inwestycja, która będzie produkować ciepło w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska, a także stworzy warunki do zaopatrzenia w przyszłości nowych odbiorców ciepła z terenu Bydgoszczy – powiedział Sebastian Wasilewski, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy.

 

Jednym z elementów tej inwestycji będzie przyłączenie bydgoskiej elektrociepłowni do systemu gazowego. Docelowo PGE Energia Cieplna chce całkowicie w bydgoskiej elektrociepłowni zrezygnować z węgla. Komisja Europejska zgodziła się uznać paliwo gazowe jako przejściowe, które przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu