Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLuty z rekordowo ,,niskim” bezrobociem w Bydgoszczy. Kolejne miesiące mogą być już gorsze

Luty z rekordowo ,,niskim” bezrobociem w Bydgoszczy. Kolejne miesiące mogą być już gorsze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 11 marzec 2022 00:25
Luty z rekordowo ,,niskim” bezrobociem w Bydgoszczy. Kolejne miesiące mogą być już gorsze Fot: Bartosz Bieliński

Stopa bezrobocia na dzień 28 lutego w Bydgoszczy wyniosła 2,4%, co jest historycznie kolejnym rekordem, bowiem tak niskiego wskaźnika nie było od czasu, gdy ewidencjuje się bezrobocie. Niepokój o kolejne tygodnie może wywoływać już wybuch wojny w sąsiedniej Ukrainie.

 

Na dzień 28 lutego w Bydgoszczy bez pracy zarejestrowane były 3.968 osoby – to patrząc na końcówkę lutego 2021 roku, gdy borykaliśmy się ze skutkami gospodarczymi pandemii o ponad 2,1 tys. mniej. Niepokój o przyszłość może budzić jednak wojna w Ukrainie, która jak doskonale widzimy przekłada się na wzrost cen paliwa, ale też uderza w gospodarkę poprzez import i eksport. Docierają do nas sygnały, że przez wstrzymane dostawy surowców z Ukrainy część zakładów musi ograniczać produkcję, są przedsiębiorstwa pracujące po tylko 3 dni w tygodniu, ale też załamał się eksport towarów na wschód. Zapewne też gospodarczo firmy z regionu odczują sankcje nałożone na Rosję w związku z tą wojną. Przed nami zatem może być kilka trudnych miesięcy gospodarczo.

 

Nie można jednak też prorokować od razu czarnego scenariusza, pandemia uderzyła w nas też gospodarczo i przyczyniła się do wzrostu bezrobocia, ale w przypadku Bydgoszczy nie były to tak znaczne wzrosty. Być może zatem również skutki wojny nie będą tak ogromne.

 

Pod koniec lutego w kujawsko-pomorskim bez pracy było blisko 62,3 tys. osób bez pracy, to jednak o 717 mniej niż pod koniec stycznia br. o raz o blisko 13,5 tys. mniej niż pod koniec lutego 2021 roku. Stopa bezrobocia wyniosła w kujawsko-pomorskim 7,8% i była jedną z najwyższych w kraju – średnia stopa dla Polski to 5,5%.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

  Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

 • Dywagacje o bilecie za 50 zł. Dzisiaj to już musztarda po obiedzie

  Od kilku miesięcy w Niemczech obowiązuje bilet miesięczny po 9 euro, który pozwala korzystać z pociągów, autobusów, tramwajów, czy metra. Temat pojawił się też w polskich mediach, stąd też nie powinno dziwić nikogo, że również wśród polityków pojawił się pomysł, aby go wdrożyć w Polsce – partia Szymona Hołowni Polska2050 wyszła nawet wprost z propozycją takiego biletu za 50 zł na drodze interpelacji poselskich.

Wiadomości z regionu