Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKażdego dnia przybywa nad Brdę uchodźców

Każdego dnia przybywa nad Brdę uchodźców

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 10 marzec 2022 00:09
Każdego dnia przybywa nad Brdę uchodźców Fot: Robert Sawicki / UMB

Trudno powiedzieć ilu uchodźców z Ukrainy dotarło w ciągu ostatnich dwóch tygodni do Bydgoszczy, dane oficjalne które się pojawiają wyglądają na tak zaniżone, że nie ma sensu nawet do nich się odnosić. Wynika to z kolei z tego, że uchodźcy nie mają obowiązku zgłaszania do jakiego miasta się wybierają. Wraz ze wzrostem uchodźców ich funkcjonowanie będzie coraz większym wyzwaniem dla samorządu.

 

Wczoraj informowaliśmy, że do bydgoskich szkół uczęszcza 34-dzieci uchodźców. Dane podane przez ratusz w środę mówią już o 92 osobach. Kolejne dni powinny przynosić kolejne skokowe wzrosty.

 

W ostatnich dniach uchodźcy byli kwaterowani w domach osób chcących udzielić im schronienia. Za taki standard przyjęto osobny pokój dla rodziny, takich miejsca początkowo (zaraz po wybuchu wojny) przygotowano w naszym województwie tysiąc. Według szacunków ratusza, bydgoszczanie za pośrednictwem specjalnego formularza zapewnili 450 miejsc. Powoli ten zasób się jednak wyczerpuje i będzie trzeba uchodźców kwaterować w miejscach zbiorowych – na zlecenie wojewody (państwo pokryje częściowo koszty) na starej hali sportowej Zawiszy Urząd Miasta Bydgoszczy przygotował 150 miejsc dla uchodźców. Warunki są już mniej komfortowe, ale najprawdopodobniej w ciągu najbliższych godzin w Polsce zostanie przekroczone 1,5 mln uchodźców, którzy po 24 lutego przekroczyli granice. Na Zawiszy oprócz miejsc do spania zapewnione będzie wyżywienie.

 

Do Bydgoszczy przyjeżdża coraz więcej pociągów z uchodźcami, dlatego obok punktu informacyjnego na dworcu Bydgoszcz Główna, żołnierze WOT prowadzą też punkt medyczny, gdzie można od razu po przyjeździe skorzystać z pomocy. W samym punkcie informacyjnym można zobaczyć coraz większy ruch.

 

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu