Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWojna na Ukrainie będzie także wyzwaniem dla bydgoskiego samorządu

Wojna na Ukrainie będzie także wyzwaniem dla bydgoskiego samorządu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 01 marzec 2022 20:22

We wtorek Rada Miasta Bydgoszczy zebrała się na nadzwyczajnej sesji – była to okazja, aby przyjąć symboliczne stanowisko o solidarności z Ukraińcami, ale ważniejsza była dyskusja o wyzwaniach, przed którymi stanie też bydgoski samorząd – a trzeba się liczyć z tym, że wielu uchodźców, którzy każdego dnia przybywają, zostaną tutaj na dłużej. Z tego powodu będzie trzeba zapewnić im warunki bytowe oraz także jakąś edukację.

 

Konkretem z wtorku jest podjęcie uchwały o zwolnieniu z opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej osób, które przekroczyły od 24 lutego granicę polsko-ukraińską, na podstawie stempla w paszporcie lub innego dokumentu poświadczającego przekroczenie granicy. Uchwałę przygotowano na szybko, w materii do tej pory niespotykanej, bowiem nigdy nie było potrzeby stanowienia takiego prawa.

 

Sesja była w swoim przebiegu inna niż te do których przywykłyśmy, nie było niepotrzebnych sporów, co pokazuje, że bydgoscy samorządowcy bardzo poważnie podchodzą do tej sytuacji. Również symobliczne było zdalne połączenie się z radnymi przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza, który też nie miał najlepszych relacji z bydgoskich samorządem. Dyskusja była rzeczowa, mówiono głównie o praktycznych sprawach. Wojewoda ma docelowo zlecać samorządom konkretne zadania związane z opieką nad uchodźcami, za które państwo powinno się z samorządami rozliczać.

 

Wskazywano chociażby na konieczność znowelizowania przez parlament prawa, aby sformalizować takie kwestie jak opieka zdrowotna czy edukacja dla uchodźców. Samorządowcy z uznaniem wyrażali się też o mieszkańcach, którzy przekazują dary oraz angażują się w wolontariat. Padały przy tym głosy, że dzisiaj przede wszystkim potrzeba pieniędzy, dlatego też władze Bydgoszczy we współpracy z Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy organizują zbiórkę dla miast Krzemieńczuk i Czerkasy, miast partnerskich Bydgoszczy na Ukrainie. Z pomocą rzeczową jest ten problem, że na Ukrainę ich wjazd jest utrudniony z uwagi na działania wojenne. Dystrybucję pomocy na Ukrainie rząd powierzył Agencji Rezerw Materiałowych – Praktycznie do soboty wieczór żadnej transport samochodowy z naszych miast nie przekroczył granicy w takiej formie jak wyruszył = wskazywał prezydent Rafał Bruski.

 

Podczas wtorkowej sesji oprócz uchwały o bezpłatnych przejazdach zasygnalizowano szereg wyzwań, przed którymi Bydgoszcz w najbliższych tygodniach stanie.

 

W sali sesyjnej oprócz flagi Polski, Bydgoszczy oraz Unii Europejskiej, pojawiła się również flaga Ukrainy – W wielu miejscach dbamy o takie symbole, nie tylko w sali sesyjnej, także przed ratuszem, na Starym Rynku, rozdajemy także flagi mieszkańcom w Bydgoskim Centrum Informacji, to element solidarności Bydgoszczy z wolną Ukrainą – mówi zastępca prezydent Michał Sztybel.

 


Informacje jak  pomóc Ukraińcom - Pomoc  dla Ukrainy

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ - https://www.portalkujawski.pl/UKRAINA.pdf

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu