Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWojskowe Zakłady Lotnicze być może odegrają kluczową rolę przy dozbrajaniu armii ukraińskiej`

Wojskowe Zakłady Lotnicze być może odegrają kluczową rolę przy dozbrajaniu armii ukraińskiej`

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 01 marzec 2022 09:03
Wojskowe Zakłady Lotnicze być może odegrają kluczową rolę przy dozbrajaniu armii ukraińskiej` Fot: Chris Lofting

Komisja Europejska chce przekazać Ukrainie 450 mln euro na uzbrojenie ofensywne oraz 50 mln euro na defensywne. Wsparcie uczestnika konfliktu uzbrojeniem ofensywnym to wydarzenie bezprecedensu w historii Unii Europejskiej. UE chce zakupić dla armii ukraińskiej m.in. myśliwce.

W przypadku myśliwców muszą być to maszyny, w których przeszkoleni są ukraińscy piloci. W grę wchodzą głównie myśliwce Mig-29, które w Unii Europejskiej posiadają siły powietrzne: Polski, Bułgarii i Słowacji.

 

Rada Najwyższa Ukrainy poinformowała, że otrzymać ma 70 myśliwców od Unii Europejskiej, z czego 28 przekazać ma Polska. Najprawdopodobniej byłyby one odkupione od Polski przez UE. Obecnie bezpieczeństwo polskiego nieba strzegą przede wszystkim znacznie nowocześnie amerykańskie F-16. Przekazanie Ukrainie MIG-ów może być zatem przyczynkiem do dalszej modernizacji polskich sił powietrznych, nie jest tajemnicą, że w polskim rządzie myśli się o zakupie amerykańskich F-35.

 

Za serwis MIG-29 w polskich siłach odpowiadają Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy, z którego usług zdarzało się, że korzystali Bułgarzy. WZL posiadają również hangar, w którym myśliwce mogłyby być przemalowane w ukraińskie barwy.

 

Ta wiedza wynika z oficjalnej wiedzy. Czy i w jakiej ilości myśliwce dla Ukrainy będą przechodzić w Bydgoszczy serwis nie zamierzamy pytać. Ta informacja w przestrzeni publicznej mogłaby pomóc przeciwnikowi..

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu