Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni zbiorą się jutro, aby porozmawiać jak pomóc uchodźcom

Radni zbiorą się jutro, aby porozmawiać jak pomóc uchodźcom

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 28 luty 2022 14:37

W trybie ekstra ekspresowym zwołana została na wtorek 1 marca nadzwyczajna sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Sesja będzie poświęcona pomocy uchodźcom z Ukrainy. Z dzisiejszych danych wojewody wynika, że do kujawsko-pomorskiego dotarło ponad 200 uchodźców, te dane wydają się jednak znacznie zaniżone, nie każdy uchodźca jest bowiem rejestrowany (nie ma takiego wymogu).

Wszyscy są jednak zgodni co do tego, że główny napływ uchodźców do Bydgoszczy dopiero przed nami. Obywatele Ukrainy mogą po Polsce bezpłatnie jeździć pociągami właściwie wszystkich przewoźników. Na stole leży pomysł, aby zwolnić ich z opłat także w bydgoskiej komunikacji publicznej. Dyskusja o tym będzie głównym punktem jutrzejszej sesji.

 

Wola ku temu jest, jak dowiadujemy się od radnych nie ustalono jeszcze szczegółowej propozycji – czyli np. jak długo takie zwolnienie by obowiązywało i czy obejmować ma wszystkich obywateli Ukrainy, czy jedynie osoby, które do Polski przybyły już po inwazji rosyjskiej.

 

Szczegółowy projekt jest wypracowywany, a wszystko dzieje się w nadzwyczajnym trybie.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu