Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPierwsze grupy uchodźców dotarły do Bydgoszczy. Społecznicy oddolnie organizują się do niesienia pomocy

Pierwsze grupy uchodźców dotarły do Bydgoszczy. Społecznicy oddolnie organizują się do niesienia pomocy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 25 luty 2022 23:43

Z szacunków z popołudnia wynika, że ukraińsko-polską granicę przekroczyło ponad 56 tys. uchodźców wojennych. Sytuacja jest dynamiczna, z tego powodu tworzy się pewien chaos informacyjny. Z informacji jakie uzyskaliśmy do Bydgoszczy dotarło przynajmniej kilkudziesięciu uchodźców, ale te informacje mogą być już nieaktualne i dziesiątki być może należy zamienić na setki lub tysiące.

 

Na bydgoskim lotnisku miały też lądować w piątek samoloty z uchodźcami, nie wiemy jednak skąd wystartował samolot i w jaki sposób w regionie zostali oni rozlokowani. Sam fakt lądowania takich samolotów potwierdza nam Urząd Miasta Bydgoszczy. Radary pokazały również, że w Bydgoszczy wylądowały w piątek 4 ukraińskie samoloty należące do rządu w Kijowie, w tym także strażackie, zdjęcia jak nisko lecą nad Bydgoszczą zrobili internauci. Lądować miały także śmigłowce. Więcej o tej sprawie piszemy: Ukraińscy strażacy pierwszymi uchodźcami w regionie

 

Pomoc uchodźcom to głównie zadanie samorządów i społeczeństwa obywatelskiego

- Zostały wyznaczone dwa województwa – województwo lubelskie i województwo podkarpackie, które koordynują napływ tych uchodźców do całego kraju. Tam w tych województwach powstały punkty recepcyjne i do nas, do naszego regionu będą trafiały, osoby które będą w tych miejscach zidentyfikowane i w sposób zorganizowany przetransportowane – mówi w komunikacie wysłanym do mediów, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, o wdrożonych procedurach.

 

Dalej wojewoda wyjaśnia, że samorządy powinny w tej materii współpracować z organizacjami pozarządowymi. W piątek o godzinie 20:00 odbyło się spotkanie dla osób chcących nieść pomoc w kinie Pomorzanin. Wiele osób wskazuje, ze zapełniona sala, w dużej mierze młodymi ludźmi, to widok budujący, ubolewając jednak tylko z tragicznego powodu, który wywołał to zaangażowanie.

 

- Działania, które my podejmujemy zdecydowanie nie są wystarczające i tylko we współpracy z państwem możemy jakoś działać – mówiła w imieniu prezydenta Bydgoszczy, Joanna Zataj-Ross odpowiedzialna w ratuszu za współpracę zagraniczną Wspomniała ona, że pierwsi uchodźcy zostali już rozlokowani w Bydgoszczy.

 

Spotkanie w dużej mierze dotyczyło tego jak nieść pomoc, bowiem będzie ona dużym wyzwaniem organizacyjnym - Przede wszystkim żeby tą pomoc móc usystematyzować – tłumaczył Kosma Kołodziej, jeden z liderów oddolnych inicjatyw w tym kierunku. Uznano, że kluczową rolę odegrać ma grupa na Facebook-u, na której będą pojawiać się informacje o tym, gdzie w danej chwili pomoc jest potrzebna. Grupa mieści się pod linkiem: https://www.facebook.com/Bydgoszcz_pomaga_Ukrainie-101100659192884/

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

 • Wciąż nie znamy ofert na obsługę połączeń regionalnych na kolei

  Jeszcze o przynajmniej tydzień opóźnione zostało otwarcie ofert w przetargu na obsługę połączeń kolejowych w kujawsko-pomorskim od grudnia bieżącego roku do grudnia 2030 roku, mówimy zatem o wieloletnim kontrakcie. Jest to już kolejna informacja o przesunięciu terminu otwarcia ofert, powoli wchodzimy w okres, gdzie każdy tydzień opóźnienia będzie mógł budzić niepokój, że w grudniu ponownie pasażów spotkają problemy z rozkładami.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu