Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPruszcz symbolicznie przyjął prawa miejskie. Kolejne miasto w Metropolii Bydgoszcz

Pruszcz symbolicznie przyjął prawa miejskie. Kolejne miasto w Metropolii Bydgoszcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 28 luty 2022 07:00
Pruszcz symbolicznie przyjął prawa miejskie. Kolejne miasto w Metropolii Bydgoszcz CC BY-SA 4.0 by Audionautix: Redwood Highway

Prawa miejskie Pruszcz położony w dzisiejszym powiecie świeckim uzyskał w1367 roku, czyli niedługo później niż Bydgoszcz. Na skutek do dzisiaj w pełni nie opisanych przez historyków zbiegów wydarzeń na 155 lat Pruszcz miastem przestał być. W ubiegły wtorek symbolicznie wójt Dariusz Wądołowski stał się burmistrzem, natomiast przewodniczący Rady Miejskiej otrzymał insygnia.

Prawa miejskie Pruszcz stracił w XIX wieku, w czasach pruskich, na skutek ówczesnych decyzji. Wówczas rozpoczął się okres, gdy Pruszcz zaczął tracić na znaczeniu. W II Rzeczypospolitej – w 1934 roku na skutek reformy administracyjnej Pruszcz stał się siedzibą gminy wiejskiej, ale wciąż bez praw miejskich.

 

Formalnie – po 150 latach – Pruszcz uzyskał ponownie prawa miejskie 1 stycznia br. We wtorek 22 lutego odbyła się sesja Rady Miejskiej, na której przewodniczący Rady Piotr Radecki oraz burmistrz odebrali insygnia władzy samorządowe.

 

Gmina miejsko-wiejska Pruszcz liczy około 10 tys. mieszkańców, miasto Pruszcz zamieszkuje niecałe 3 tys. Od 2016 roku gmina zacieśnia współpracę z Bydgoszczą w ramach Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.

 

Warte obejrzenia

  • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

    W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

  • Inowrocławski klub stracił licencję

    Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Wiadomości z regionu