Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Sejmie pojawiła się wystawa o życiu niewidomych uczniów. To element jubileuszu bydgoskiej szkoły

W Sejmie pojawiła się wystawa o życiu niewidomych uczniów. To element jubileuszu bydgoskiej szkoły

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 24 luty 2022 00:20

We wtorek w obecności wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej odsłonięto w holu Sejmu RP wystawę pt.,,(NIE) Widzę”, w wydarzeniu uczestniczyła także posłanka Iwona Kozłowska związana z naszym regionem. Wystawa wpisuje się w jubileusz 150-lecia Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. L. Braille'a w Bydgoszczy.

Wystawa przedstawia przede wszystkim codzienne życie wychowanków tej placówki oświatowej, która jak się okazuje jest jednocześnie najstarszą tego typu placówką funkcjonującą na ziemiach polskich. Podczas uroczystego otwarcia wystawy, która będzie w holu parlamentu eksponowana do końca lutego nie mogło zabraknąć przedstawicieli społeczności szkoły na czele z dyrektor Małgorzatą Szczepanek, obecne były także uczennice Sandra Pawlikowska, Weronika Stepczyńska, wychowawczynie internatu i inicjatorki wystawy Zenona Góra i Dorota Triebwasser, rzecznik prasowy Jacek Knychała, duszpasterz osób niewidomych diecezji bydgoskiej ks. Piotr Buczkowski, autor oprawy graficznej i wolontariuszka Małgorzata Góra.

 

 

 

 

- Ekspozycja będzie dostępna dla parlamentarzystów od 22 do 28 lutego 2022 r. Liczymy na  obecność 460 posłów i zapraszamy do wpisywania się do księgi pamiątkowej, która trafi do izby tradycji szkoły. Jesteśmy reprezentantami dużej grupy ok 2 mln osób z dysfunkcją wzroku, tzn. słabowidzących i niewidomych, które wymagają równego traktowania w społeczeństwie - mówi Jacek Knychała, rzecznik prasowy bydgoskiego Braille.

 

W czerwcu Poczta Polska wydała okolicznościowy z okazji 120-rocznicy urodzin Szczepana Jankowskiego, wybitnego ucznia bydgoskiego ośrodka – tamta uroczystość zainaugurowała 150-lecia Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczeg nr 1 im. Luisa Braille'a w Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu