Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Sejmie pojawiła się wystawa o życiu niewidomych uczniów. To element jubileuszu bydgoskiej szkoły

W Sejmie pojawiła się wystawa o życiu niewidomych uczniów. To element jubileuszu bydgoskiej szkoły

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 24 luty 2022 00:20

We wtorek w obecności wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej odsłonięto w holu Sejmu RP wystawę pt.,,(NIE) Widzę”, w wydarzeniu uczestniczyła także posłanka Iwona Kozłowska związana z naszym regionem. Wystawa wpisuje się w jubileusz 150-lecia Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. L. Braille'a w Bydgoszczy.

Wystawa przedstawia przede wszystkim codzienne życie wychowanków tej placówki oświatowej, która jak się okazuje jest jednocześnie najstarszą tego typu placówką funkcjonującą na ziemiach polskich. Podczas uroczystego otwarcia wystawy, która będzie w holu parlamentu eksponowana do końca lutego nie mogło zabraknąć przedstawicieli społeczności szkoły na czele z dyrektor Małgorzatą Szczepanek, obecne były także uczennice Sandra Pawlikowska, Weronika Stepczyńska, wychowawczynie internatu i inicjatorki wystawy Zenona Góra i Dorota Triebwasser, rzecznik prasowy Jacek Knychała, duszpasterz osób niewidomych diecezji bydgoskiej ks. Piotr Buczkowski, autor oprawy graficznej i wolontariuszka Małgorzata Góra.

 

 

 

 

- Ekspozycja będzie dostępna dla parlamentarzystów od 22 do 28 lutego 2022 r. Liczymy na  obecność 460 posłów i zapraszamy do wpisywania się do księgi pamiątkowej, która trafi do izby tradycji szkoły. Jesteśmy reprezentantami dużej grupy ok 2 mln osób z dysfunkcją wzroku, tzn. słabowidzących i niewidomych, które wymagają równego traktowania w społeczeństwie - mówi Jacek Knychała, rzecznik prasowy bydgoskiego Braille.

 

W czerwcu Poczta Polska wydała okolicznościowy z okazji 120-rocznicy urodzin Szczepana Jankowskiego, wybitnego ucznia bydgoskiego ośrodka – tamta uroczystość zainaugurowała 150-lecia Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczeg nr 1 im. Luisa Braille'a w Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu