Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSkoro premier obiecał, to środki na inwestycje drogowe trafią do Bydgoszczy – zapewniają politycy PiS

Skoro premier obiecał, to środki na inwestycje drogowe trafią do Bydgoszczy – zapewniają politycy PiS

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 18 luty 2022 16:32
Premier w Fordonie Premier w Fordonie

W tym tygodniu rozdysponowano pomiędzy samorządy środki z kolejnej edycji Rządowego Programu Rozwoju Dróg – do województwa kujawsko-pomorskiego do gmin i powiatów trafić ma w edycji 2022 ponad 156 mln zł. Ta pula środków może być większa jeżeli dojdą do niej środki dla miast wojewódzkich – Bydgoszczy i Torunia, ale póki co Ministerstwo Infrastruktury nie ogłosiło jeszcze konkursu.

Z punktu widzenia Bydgoszczy jest to sprawa podwójnie ważna, bo raz środki w ramach dotacji na inwestycje drogowe zawsze się przydadzą, a dwa to na Rynku w Fordonie premier Mateusz Morawiecki w czerwcu 2020 roku obiecał zmianę zasad funduszu dróg lokalnych, przewidującą możliwość ubiegania się o te środki także miast wojewódzkich. Pewne kroki w tym kierunku rząd zrobił, bowiem w ubiegłym roku znowelizowano ustawę, która przewiduje osobną kategorię konkursu dla miast wojewódzkich, który ogłaszać ma według tych przepisów Minister Infrastruktury. Tego konkursu do tej pory nie ogłoszono, choć nabór dla gmin i powiatów ogłoszono już w lipcu, a w ostatnich dniach już wybrano projekty do realizacji.

 

- Była obietnica z Fordonu pana premiera, który gościł u nas w 2020 roku, że dla miast wojewódzkich ten program będzie otworzony – nawiązał na dzisiejszej konferencji prasowej minister Łukasz Schreiber do obietnicy premiera – Myślę, że to można powiedzieć z bezpiecznym spokojem, że w tym półroczu taki program dla 18 miast wojewódzkich wystartuje.


- Ustawa od kilku miesięcy obowiązuje – dlaczego jeszcze tego konkursu nie ogłoszono? - pytamy.

 

- Program jest rozpisany na 10 lat, więc oczywistym było to, że należy rozpisać ten program dotyczący całości, więc stąd jest ta edycja – odnosi się poseł Piotr Król – Pan minister mówił o pierwszym półroczu, mnie życie nauczyło trochę większego pesymizmu, ja wiem, że na pewno w tym roku. Więc zgodzimy się, że będzie to w połowie roku.


Król wyjaśniał wcześniej, że w pierwszej kolejności pomaga się biedniejszym samorządom gminnym i powiatowym, które bez rządowego wsparcia nie byłyby wstanie realizować inwestycji drogowych. Kolejnym etapem ma być wsparcie dla dużych miast.

 

Co wiemy o wsparciu dla miast wojewódzkich?

Szczegóły poznamy, gdy Ministerstwo Infrastruktury ogłosi konkurs. Z ustawy dowiadujemy się pewnych konkretów. W każdej edycji duże miasto może zabiegać o maksymalnie 80% dofinansowanie inwestycji, czyli konieczne będzie przynajmniej 20% wkładu własnego. Dotacja nie może przekroczyć 30 mln zł.

 

W kuluarach słyszymy, że pula dla wszystkich 18 miast najprawdopodobniej wyniesie 1 mld zł.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

  Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

 • Dywagacje o bilecie za 50 zł. Dzisiaj to już musztarda po obiedzie

  Od kilku miesięcy w Niemczech obowiązuje bilet miesięczny po 9 euro, który pozwala korzystać z pociągów, autobusów, tramwajów, czy metra. Temat pojawił się też w polskich mediach, stąd też nie powinno dziwić nikogo, że również wśród polityków pojawił się pomysł, aby go wdrożyć w Polsce – partia Szymona Hołowni Polska2050 wyszła nawet wprost z propozycją takiego biletu za 50 zł na drodze interpelacji poselskich.

Wiadomości z regionu