Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz gotowa przyjąć na razie kilkudziesięciu uchodźców z Ukrainy

Bydgoszcz gotowa przyjąć na razie kilkudziesięciu uchodźców z Ukrainy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 17 luty 2022 12:14
Charków może być pierwszym zaatakowanym miastem Charków może być pierwszym zaatakowanym miastem CC BY-SA 4.0 by Viktor O. Ledenyov

Sytuacja międzynarodowa w Europie Wschodniej jest wyjątkowo napięta, za sprawą ryzyka wybuchu konfliktu zbrojnego pomiędzy Rosją i Ukrainą. W przypadku takiego scenariusza bezpośrednio granicząca z Ukrainą Polska musiałaby się liczyć z przybyciem ogromnej liczby uchodźców, w szczególności, gdyby działania wojenne objęły ukraińskie miasta. Służby MSWiA robią rozeznanie w sprawie możliwości lokacji uchodźców w Polsce.

W tych bardziej negatywnych scenariuszach przed wojną uciekać mogą nawet miliony Ukraińców. Bydgoszcz odnosząc się do zapytań wojewody wskazała, że właściwie od ręki można przyjąć uchodźców w hotelach: Homer, Ikar i w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym. W tych miejscach szacuje się, że mogłoby się pomieścić około 80 osób. Bydgoski ratusz jest gotowy poszerzyć tę bazę, ale konieczne byłoby wsparcie finansowe z budżetu państwa.

 

Konflikt na wschodniej Ukrainie, gdzie Rosja dokonała agresji Krymu, a prorosyjscy separatyści przejęli kontrolę nad obwodami donieckim i ługańskim trwa już od wielu lat, stąd też pierwsza fala uchodźców wojennych już dotarła do państw zachodnich. W 2015 roku Bydgoszcz przyjęła, oferując mieszkania i pomoc w rozpoczęciu nowego życia dwóm rodzinom z Donbasu, mającym polskie korzenie. Skala pomocy wtedy była jednak zupełnie inna, niż może to mieć miejsce w przypadku regularnej wojny rosyjsko-ukraińskiej.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

  Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

 • Dywagacje o bilecie za 50 zł. Dzisiaj to już musztarda po obiedzie

  Od kilku miesięcy w Niemczech obowiązuje bilet miesięczny po 9 euro, który pozwala korzystać z pociągów, autobusów, tramwajów, czy metra. Temat pojawił się też w polskich mediach, stąd też nie powinno dziwić nikogo, że również wśród polityków pojawił się pomysł, aby go wdrożyć w Polsce – partia Szymona Hołowni Polska2050 wyszła nawet wprost z propozycją takiego biletu za 50 zł na drodze interpelacji poselskich.

Wiadomości z regionu