Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJest pomysł na uczczenie Jana Nowaka Jeziorańskiego wiaduktem. Ma on ciekawą otoczkę polityczną

Jest pomysł na uczczenie Jana Nowaka Jeziorańskiego wiaduktem. Ma on ciekawą otoczkę polityczną

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 16 luty 2022 12:26

Jan Nowak Jeziorański to legendarny kurier Armii Krajowej, który przenosił tajną korespondencję pomiędzy Polskim Państwem Podziemnym w okuwanej Polsce, a polskim rządem emigracyjnym w Londynie. Wziął później udział w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie zasłynął jako spiker Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. O jego upamiętnieniu w Bydgoszczy mówi się od wielu lat, w przyszłym tygodniu może się to zakończyć pozytywnym finałem.

Radny Jarosław Wenderlich, obecnie szef klubu radnych PiS o potrzebie uhonorowania Jana Nowaka Jeziorańskiego czy to ulicą czy wiaduktem mówi od właściwie kilkunastu lat. Przez ten czas nie pojawił się jednak żaden projekt uchwały, temat pojawiał się natomiast w dyskusjach, gdy głosowano nad innymi patronami.

 

W 2019 roku na obradach Rady Miasta pojawiła się propozycja nazwania wiaduktu w przebiegu Trasy Uniwersyteckiej im. premiera Tadeusza Mazowieckiego Wówczas radni PiS zaproponowali, aby nazwać ten most im. Jana Nowaka Jeziorańskiego. Sesja zakończyła się awanturą, ale ostatecznie uhonorowano Mazowieckiego.

 

Przed miesiącem była powtórka – radni Koalicji Obywatelskiej i Lewicy wyszli z inicjatywą nazwania wiaduktów wzdłuż alei Wojska Polskiego imieniem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ze strony Prawa i Sprawiedliwości znów pojawił się temat Jana Nowaka Jeziorańskiego, zarzucano, że od wielu lat władze Bydgoszczy nie chcą uhonorować tej postaci. Chciano również Janem Nowakiem Jeziorańskim nie dopuścić do uczczenia WOŚP. Wówczas radni koalicji wypomnieli PiS-owi, że sami poświęcili swój czas na znalezienie nienazwanego obiektu i przygotowanie uchwały, czego radni opozycji przez tyle lat w temacie Jana Nowaka Jeziorańskiego nie zrobili.

 

Ostatecznie propozycja nazwania wiaduktu imieniem Jana Nowaka Jeziorańskiego wyszła z klubu Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, zgłosili oni na kolejną sesję uchwałę, aby jego imieniem nazwać wiadukt łączący aleje kardynała Stefana Wyszyńskiego i aleje Armii Krajowej, jest to wiadukt nad torami kolejowymi. Propozycja głosowana będzie w przyszłą środę.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu