Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolskie dzieje Mannheim

Polskie dzieje Mannheim

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 luty 2022 06:57
Polskie dzieje Mannheim W Mannheim finał odbywał się on-line

Mannheim to niemieckie miasto o podobnej populacji jak Bydgoszcz, położone nieopodal granicy Niemiec z Francją i Belgią. Relacje Bydgoszczy z Mannheim wyglądają na dość żywe, przed pandemią na urodzinach Bydgoszczy gościliśmy władze z Mannheim, kilka miesięcy temu z tego miasta bydgoski Szpital Miejski otrzymał artykuły ochrony osobistej, a przed dwoma tygodniami Mannheim pierwszy raz zagrało z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Udział w Finale WOSP – jak już zapowiedziano nie ostatni – to w dużej mierze inicjatywa Polsko-Niemieckiego Towarzystwo Mannheim-Ludwigshafen, ale wsparcie go przez władze miasta oraz obecność radnej Niny Wellenreuther pokazuje, że Polacy odgrywają w życiu publicznym Mannheim na pewno zauważalną rolę.

 

- Udało nam się w pandemii dokonać czegoś niezwykłego. W bydgoskim BWA zorganizowano wystawę, gdzie udało się stworzyć i w Bydgoszczy i w Mannheim wystawę, która została wymieniona. Również kontakty na płaszczyźnie młodzieżowej istniały i są coraz silniejsze. Dobrze, że jako ludzie mimo pandemii potrafimy działać – mówiła radna Nina Wellenreuther.

 

Skąd zatem tylu Polaków w Mannheim

Według oficjalnych danych w Mannheim mieszka ponad 4 tys. Polaków. Nie licząc Niemców, to większe diaspory w tym mieście mają Włosi i Turcy. W przeszłości Polaków było znacznie więcej, a wszystko zaczęło się w czasie i po II wojnie światowej.

 

Jak wynika z publikacji w maju 1945 roku w Mannheim zakwaterowanych było około 30 tys. Polaków, byli to robotnicy przymusowi, którzy w czasie wojny zostali deportowani do Trzeciej Rzeszy. Z kolei w marcu 1944 roku w Mannheim utworzono obóz koncentracyjny, przez który przewinęło się wielu więźniów z Powstania Warszawskiego – mowa o ponad 1 tys. warszawiaków. Na cmentarzach w tym mieście spoczywa wielu Polaków.

 

W 1945 roku Amerykanie w Mannheim zaczęli rekrutować wśród Polaków obozy pomocnicze przy amerykańskiej armii, w których Polacy pełnili głównie funkcję wartownicze. Sytuacja polityczna, w której Polska znalazła się w strefie wpływów Moskwy sprawiła, że wielu Polaków pozostało w Mannheim, natomiast utworzone przez Amerykanów siły były przygotowywane do ewentualnej wojny ze Związkiem Radzieckim. W skład ich weszli też polscy partyzanci z Brygady Świętokrzyskiej. Wielu Polaków liczyło, że będzie im dane wyzwalać Polskę spod okupacji sowieckiej. Po 1955 roku, gdy Republika Federacja Niemiec stała się członkiem NATO, w skład tych oddziałów zaczynali wchodzić Niemcy. Oddziały rozformowano w 1990 roku po upadku Związku Radzieckiego.

 

Od 1991 roku Bydgoszcz i Mannheim są oficjalnie miastami partnerskimi.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu