Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWielka polityka komplikuje na razie konkretnie oczekiwane w Bydgoszczy inwestycje

Wielka polityka komplikuje na razie konkretnie oczekiwane w Bydgoszczy inwestycje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 12 luty 2022 15:05

- Stalin pozbawił nas Planu Marshalla, Ziobro i PiS pozbawiają nas Planu Odbudowy – tymi słowami europoseł Radosław Sikorski komentuje zablokowanie wypłaty dla Polski Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską. KPO to jednak szansę na konkretne inwestycje w Bydgoszczy o których się mówi i debatuje.

Gdy wczytamy się w Krajowy Plan Odbudowy to mamy literalnie zapisy o przeznaczeniu części środków na rekultywację terenów po zakładach chemicznych Zachem. Trudno jednak powiedzieć na ile byłyby to wystarczające środki, aby wyraziście problem środowiskowy rozwiązać, to na pewno byłby to ważny krok do przodu.

 

W KPO są też zapisy o rozwoju intermodalności, czyli byłyby możliwe do pozyskania duże środki na budowę terminalu intermodalnego w Emilianowie, który mógłby być kołem zamachowym dla całej regionalnej gospodarki. Być może z KPO udałoby się zbudować linie kolejową na bydgoskie lotnisko oraz inne inwestycje kolejowe – PKP PLK w swoich wieloletnich dokumentach wskazuje wprost na KPO jako ważne źródło finansowania inwestycji.

 

Władze Bydgoszczy chciałyby z KPO sfinansować rozbudowę trasy W-Z, w tym budowę bezkolizyjnych skrzyżowań tej trasy z ulicami: Gdańską, Sułkowskiego i przebudowę Węzła Wschodniego.

 

Komisja Europejska na razie blokuje KPO

- To już wicepremier Kaczyński powiedział, że reformy Ziobry są nieudane, a to te nieudane reformy, których celem były wzięcie pod but niezawistnych polskich sędziów, są przyczyną dla których Polska nie spełnia warunków praworządności, z powodu których może stracić nie tylko Krajowy Plan Odbudowy, a także przelewy z regularnego unijnego budżetu – w sumie 770 mld zł – wskazuje europoseł Radosław Sikorski - Czy nieudane reformy Ziobry są warte 770 mld zł? Moim zdaniem nie.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu