Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSzwedzi podobnie jak bydgoszczanie oznaczyli 18 południk

Szwedzi podobnie jak bydgoszczanie oznaczyli 18 południk

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 14 luty 2022 06:41
Uroczystość w Sztokholmie Uroczystość w Sztokholmie Fot: UMB

Bydgoszcz geograficznie leży nad 18. południkiem, przebiega on dokładnie przez płytę Starego Rynku, co zresztą podkreśla specjalna linia, która po zmroku świeci. O podkreślenie przebiegu południka zabiegało w czasie prac nad rewitalizacją Starego Rynku Bractwo 18 Południka. Ostatnio, również z inicjatywy tego Bractwa południk postanowili podkreślić Szwedzi w swojej stolicy w Sztokholmie.

Symboliczny 18 południk wyznaczono na Friends Arenie. Co istotne na tabliczce informacyjne pojawia się informacja, że 691 km w linii południka znajduje się Bydgoszcz. Z kolei na Stary Rynku mamy informację, że 691 km dzieli nas w linii południka do Sztokholmu.

 

Fot: UMB

 

Wspomnieć warto, że po północnej stronie Starego Rynku znajduje się specjalny zegar, który pokazuje czas południkowy, nazywany Czasem Bydgoskim. W okresie zimowym jest to czas o 12 minut przyśpieszony w stosunku do czasu urzędowego w Polsce.

 

Fot: Robert Sawicki / UMB

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wciąż dwa odcinki S-10 między Bydgoszczą i Toruniem bez umów

  Do końca maja Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planowała podpisać umowy na budowę drogi ekspresowej S-10 między Bydgoszczą i Toruniem. Mamy sierpień i wciąż dwa odcinki, czyli 50% celu, nie zostały zrealizowane. Musimy się liczyć z tym, że te kilka tygodni opóźnienia przełoży się też na opóźnienia w realizacji inwestycji.

 • Czerwiec był ,,ekstremalnie ciepły”

  Był to trzeci najcieplejszy czerwiec w XXI wieku w Polsce, czwarty natomiast od 1951 roku (gdy prowadzone są pomiary) – wynika z raportu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Średnia temperatura w czerwcu wyniosła 18,6 stopnia Celsjusza i była o 1,8 stopnia powyżej normy.

Wiadomości z regionu