Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoska posłanka wśród inicjatorów kontrowersyjnej specustawy

Bydgoska posłanka wśród inicjatorów kontrowersyjnej specustawy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 11 luty 2022 06:56
Bydgoska posłanka wśród inicjatorów kontrowersyjnej specustawy Fot. Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa

Od tygodnia kujawsko-pomorskie żyje sprawą pomysłu przekazania w darze Węgrom XV manuskryptu, który znajduje się w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Do debaty ogólnopolskiej ten temat się specjalnie nie przebił, ale w dyskusji regionalnej wręcz wokół tej spraw huczy. W poniedziałek krytycznie ten pomysł ocenił Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego podejmując stosowną uchwałę.

Skarb Państwa chce przejąć łaciński manuskrypt „Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Panoniae regem”, za kwotę 15 mln zł, w ramach rekompensaty dla Książnicy Kopernikańskiej. Autorem tego manuskryptu jest Floreńczyk Naldus Naldius który działał na dworze węgierskiego monarchy Macieja Korwina, stąd też pomysł, aby jego dzieło przekazać Węgrom. Węgrzy ostatnio przekazali Polsce pozłacaną zbroję króla Zygmunta II Augusta, którą władca ten otrzymał w darze od Ferdynanda I.

 

Skarb Państwa chce przejąć manuskrypt poprzez uchwalenie specustawy, której projekt złożyła grupa posłów. W środę lista autorów projektu została ujawniona, wśród nich znajduje się bydgoska posłanka PiS Ewa Kozanecka. Ponadto projekt podpisała też Joanna Borowiak, posłanka z Włocławka, której wyborcami bezpośrednio są też mieszkańcy Torunia.

 

 

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu