Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzez kilka godzin rolnicy blokowali Jagiellońską. Wywalczyli zaproszenie od ministra do Warszawy

Przez kilka godzin rolnicy blokowali Jagiellońską. Wywalczyli zaproszenie od ministra do Warszawy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 09 luty 2022 18:25

Przed godziną 12 do Bydgoszczy wjechało ponad sto ciągników rolniczych, które ulicą Grunwaldzką i Focha zmierzały pod Urząd Wojewódzki. Protest był zalegalizowany przez sąd, stąd też ciągniki pilotowała policja, aby przebiegał on sprawnie, a jego skutki dla bydgoszczan były jak najmniejsze. Przez kilka godzin ulica Jagiellońską była dla samochodów nieprzejezdna, tramwaje kursowały w miarę normalnie, z krótkimi przerwami.

 

Protest zakończył się około godziny 16, wówczas ciągniki w asyście policji zmierzały z powrotem w kierunku Koronowa, część pojechała na Pawłówek.

 

W proteście pod Urzędem Wojewódzkim wzięło udział kilkuset rolników, reprezentowali oni różne środowiska rolnicze, można powiedzieć ponad podziałami, od Agrounii, po NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych.


Trzy główne postulaty jakie się pojawiły na proteście to: skuteczne przeciwdziałanie inflacji poprzez obniżkę cen nawozów, w tym także obniżkę marsz spółek państwowych, które nimi handlują; sprzeciw wobec Europejskiemu Zielonemu Ładowi oraz ratowanie upadających hodowli trzody chlewnej w Polsce, w której wyspecjalizowało się też wiele gospodarstw w kujawsko-pomorskim. Ma to związek z sytuacją, gdzie produkcja trzody przestała być rentowna, rolnicy domagają się w tej materii ograniczenia importu tego mięsa z innych państw.

 

 

 

- Bardzo dużym zagrożeniem dla rolnictwa jest Europejski Zielony Ład, który zamierza się wprowadzić – ocenia Mateusz Sass, główny organizator protestu – Założenia Zielonego Ładu są takie, aby ograniczyć stosowanie nawozów i środków ochrony roślin o połowę, to oznacza, że my rolnicy zbierzemy mniej swoich płodów rolnych, a w konsekwencji będzie brakowało żywności. Przecież już na świecie panuje głód.

 

Zdaniem Sassa skutkiem Zielonego Ładu dla konsumentów będzie drastyczny wzrost cen żywności.

 

Pojawił się też postulat zaprzestania inwigilacji, co ma związek z wykryciem, że lider Agrounii był inwigilowany Pegasusem.

 

 

Skoro wojewoda chory, domagali się przyjazdu ministra

W ubiegły piątek delegacja rolników spotkała się z wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem. Jak informowali, rolnicy przedstawili szereg pytań, do których za pośrednictwem wojewody miał się odnieść minister Henryk Kowalczyk i premier Mateusz Morawiecki. Dzisiaj liczyli na poznanie odpowiedzi.

 

 

Do rolników wyszedł wicewojewoda Radosław Kempiński, co nie spotkało się z aplauzem – Wojewoda godzinę temu otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirua – poinformował Kempiński co jednak nie przekonało rolników, padały nawet okrzyki, że to kłamstwo. Rolnicy byli tym bardziej rozgoryczeni, że nie odpowiedziano im na zapytania, które skierowali w piątek


- Wiec może niech pan minister rolnictwa przyjedzie, za trzy godziny może być. Traktory z Bydgoszczy nie wyjadą, dopóki minister z nami nie porozmawia – zapowiedział Sass.

 

Po dwóch godzinach wicewojewoda Kempiński poinformował, że minister Henryk Kowalczyk może przyjąć delegację kujawsko-pomorskich rolników w przyszłą środę w ministerstwie w Warszawie. Na prośbę rolników zadeklarował też transport do Warszawy z Bydgoszczy.

 

Rolnicy zgodzili się zakończyć bydgoski protest, zapowiadając jednak, że jeżeli przyszłotygodniowe rozmowy z ministrem nie przyniosą przełomu, to 23 lutego zablokują Warszawę.

 

Protestujących wspierała pod Urzędem Wojewódzkim była wojewoda Ewa Mes, która wywodzi się z rolnictwa. Jako wojewoda również wielokrotnie miała do czynienia z protestami rolników.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Z raportu wynika, że wzrasta w internecie antyukraińska aktywność. Głównym jej źródłem są politycy Konfederacji

  Aktywności atakujące Ukraińców towarzyszą nam właściwie od początku rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, eksperci nie bez powodu wskazywali, że w ten sposób internet może być na celowniku rosyjskich służb, których interesie jest zniechęcanie społeczeństw państw zachodnich wobec pomocy dla Ukrainy, co w praktyce ułatwiłoby osiągnięcie przez rosyjskie wojska celów. Internetową aktywność antyukraińską bada Instytut Monitorowania Mediów (IMM) oraz Stowarzyszenie Demagog.

Wiadomości z regionu