Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPosłanki uważają, że argumenty jakie stawiane są za ,,lex Czarnek” w praktyce nie istnieją

Posłanki uważają, że argumenty jakie stawiane są za ,,lex Czarnek” w praktyce nie istnieją

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 05 luty 2022 15:40

Nowelizacja prawa oświatowego okrzyknięta ,,lex Czarnek” jest krytykowana przez opozycję oraz część środowiska oświatowego. Obawy budzi z jednej strony możliwość zwalniania dyrektorów szkół bez konsultacji z samorządami będącymi organami prowadzącymi szkół, a także możliwość zablokowania wstępu do szkół dla organizacji pozarządowych przez kuratorów oświaty.

Ta ostatnia kwestia budzi obawy, że może to doprowadzić do tego, że w szkołach będą mogły prezentować swoją aktywność jedynie organizacje pozarządowe reprezentujący wyznawany przez władzę nurt światopoglądowy. Z drugiej strony jest argument, że ma to chronić dzieci przed indoktrynacją ze strony stowarzyszeń, bez zgody ich rodziców.

 

Posłanki Magdalena Łośko i Kinga Gajewska w piątek w ramach kontroli poselskiej w Kujawsko-Pomorskim Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy były sprawdzić jaka jest faktyczna skala problemu. Posłanka Gajewska mówiąc o lex Czarnek podkreślała - Daje kuratorowi uprawnienia do wszechwładzy w szkole. Każda organizacja pozarządowa, która będzie wchodziła do takiej szkoły, będzie musiała uzyskać aprobatę kuratora. Sprawdziłyśmy ile takich przypadków jest, kiedy rodzice nie wyrazili zgody na wejście organizacji pozarządowej.

 

- Z naszej kontroli jednoznacznie wynika, że tych skarg rodziców w ogóle nie było. Czyli tak naprawdę problem w ogóle nie istnieje. Nie ma tego problemu – wyjaśniła posłanka Magdalena Łośko. Zdaniem Gajewskiej i Łośko pokazuje to, że argument jakim posługuje się resort ministra Przemysława Czarnka opiera się na walce z nieistniejącym problemem.

 

- Wprowadzana ustawa tzw. lex Czarnek jest przykrywką do tego, aby organizacje pozarządowe wyprowadzić ze szkoły- oceniła posłanka Łośko.

 

Wcześniej udowodniono, że w skali kraju nie było też sytuacji, gdy kuratorium miało wątpliwości co do pracy dyrektora jakiejś szkoły, aby samorząd będący organem prowadzącym miał blokować jego zwolnienie. Z tym problemem również mają walczyć nowe przepisy.

Nowelizację prawa oświatowego przyjął już Sejm. W piątek ustawę odrzucił jednak Senat, co oznacza, że powróci ona do Sejmu.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu