Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTo trzeba zobaczyć – film z Bydgoszczy sprzed ponad 40 lat

To trzeba zobaczyć – film z Bydgoszczy sprzed ponad 40 lat

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 06 luty 2022 17:16
Stary Port Stary Port YouTube/ Associated Press

Dzisiaj filmowanie nie jest niczym nadzwyczajnym, właściwie taką funkcję posiada prawie każdy telefon komórkowy, jeszcze jednak kilka lat temu tak łatwo nie było, dlatego nagrania mające kilkadziesiąt lat możemy traktować jako perełki. Kilka dni temu w serwisie YouTube pojawił się film z marca 1981 roku, z Bydgoszczy.

Marzec1981 roku to w Bydgoszczy okres szczególny, za sprawą kryzysu politycznego wywołanego strajkiem chłopskim. Na nagraniu widzimy tłumy na dzisiejszej ulicy Gdańskiej oraz wiec Solidarności na Starym Porcie. Pod tym względem, pokazywania historycznych wydarzeń, jest ważne dzieło filmowe dla dziejów Bydgoszczy.

 

 

Film jest kolorowy. Oznaczono go logiem francuskiej agencji prasowej Associated Press.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu