Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKierowcy odczuwają oddanie do użytku Mostu Uniwersyteckiego

Kierowcy odczuwają oddanie do użytku Mostu Uniwersyteckiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 04 luty 2022 15:03
Kierowcy odczuwają oddanie do użytku Mostu Uniwersyteckiego Fot: ZDMiKP

Po około roku wyłączenia z ruchu, od półtora tygodnia możemy korzystać z Mostu Uniwersyteckiego. W efekcie na ulicach Bydgoszczy odczuwalne są mniejsze korki, również systemy nawigacji satelitarnej wskazują na spadek kongestii.

Kongestia to czas o jaki wydłuża się nasza podróż z powodu tego, że spowalniają nas korki. Zatem czym niższy jej wskaźnik procentowy tym lepiej.

 

 

W ostatnim tygodniu według aplikacji Traffic Index, opierającego się na systemach nawigacji satelitarnej, kongestia w popołudniowym szczycie (godzina 15) wynosiła w Bydgoszczy około 40%, można powiedzieć nawet nieco mniej. Poranny szczyt (godzina 7) to około 25%. Dla porównania jeszcze kilka tygodni temu średnia dla popołudnia była bliższa 50%.

 

Jak spojrzymy na ubiegły rok, czyli pierwsze tygodnie po zamknięciu Mostu Uniwersyteckiego średnia kongestia sięgała nawet 55% o godzinie 15. Rok wcześniej (2019) dochodziła nawet do 70% - wtedy co prawda Most Uniwersytecki był wykorzystywany, ale było to przed otwarciem południowo-zachodniej obwodnicy w ramach drogi ekspresowej S-5. Notujemy zatem w Bydgoszczy coraz mniejsze korki.

 

COVID-19 też może mieć wpływ

Na ostatnie pomiary wpływ może mieć też pandemia COVID-19. W ostatnim czasie pojawiły się apele do pracodawców o wprowadzanie pracy zdalnej w ramach przeciwdziałania wariantowi Omnikron. Z tego powodu ruch na ulicach jest mniejszy niż w 2019 roku. Co jednak ważne, jak spojrzymy na rok 2020,gdzie w praktyce obostrzenia były bardziej restrykcyjne niż obecnie, to mimo wszystko poziom kongestii spadł.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Celnicy potwierdzają, że granica z Ukrainą pod względem rolnym nie jest szczelna

  Protesty rolników nadal trwają – w naszym województwie blokowana jest chociażby spory fragment drogi ekspresowej S5. Przyjrzyjmy się problematyce o jakiej mówią rolnicy i temu jak to może zostać rozwiązane.

 • Dlaczego rolnicy w Europie protestują?

  Dzisiaj musimy się liczyć ze sporymi utrudnieniami w całej Polsce – na dzisiaj rolnicy zapowiedzieli strajk generalny, jak spojrzymy na zarejestrowane zgromadzenia, to musimy mieć na uwadze, że możemy się spodziewać wydłużenia go o kolejne dni. Być może będą powstawać miasteczka namiotowe – sytuacja jest dynamiczna. O co chodzi jednak rolnikom w całej Unii Europejskiej?

Wiadomości z regionu