Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKozłowska przekazuje ginekologom ekspertyzy prawne. Liczy, że pozwolą uratować życia kobiet

Kozłowska przekazuje ginekologom ekspertyzy prawne. Liczy, że pozwolą uratować życia kobiet

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 03 luty 2022 18:04

Od roku – po decyzji Trybunału Konstytucyjnego – przerywanie ciąży z powodów wady płodu może nieść dla lekarzy odpowiedzialność karną, co utrudnia im podejmowanie decyzji o przeprowadzeniu aborcji, gdy zagrożone jest życie matki. W ubiegłym tygodniu głośno było o śmierci kobiety z Częstochowy, która nosiła obumarłą ciążę.

 

W czwartek posłanka Iwona Kozłowska poinformowała, że była marszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, chcąc pomóc podejmować lekarzom decyzje, zamówiła u trzech ekspertów ekspertyzy. Kozłowska te opinie przekazała na oddział ginekologi Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy.

 

- Jak wykazują lekarze, mówią wprost, że nie mają precyzyjnych wytycznych, które mogłyby podpowiedzieć by im jak mają się zachować w sytuacji kiedy jest zagrożone życie lub zdrowie kobiety – wyjaśniała posłanka Iwona Kozłowska z Koalicji Obywatelskiej - Perspektywa postępowania prokuratorskiego, brak konkretnych wytycznych, a także dowolność interpretacji powodu, że niestety kobiety są narażone na konkretne tragedie.

Opinie w tej sprawie przedstawili naukowcy z: Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz z Uniwersytetu Łódzkiego.

 

- Opinie, które zostały przygotowane przez ekspertów, na wniosek pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej mają pomóc lekarzom w podejmowaniu decyzji – zaznacza posłanka Kozłowska.

 

W polskim prawodawstwie przesłanką do przeprowadzenia legalnej aborcji jest zagrożenie dla życia kobiety. Jak pokazują tragiczne przykłady, o których głośno było w mediach, nie zawsze klarowna jest interpretacja przepisów, stąd też ginekologom podejmowanie decyzji mają ułatwić opinie autorytetów z dziedziny prawa medycznego.

 

Posłanka zapowiada przekazanie tych ekspertyz także do innych szpitali w regionie.

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu