Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKozłowska przekazuje ginekologom ekspertyzy prawne. Liczy, że pozwolą uratować życia kobiet

Kozłowska przekazuje ginekologom ekspertyzy prawne. Liczy, że pozwolą uratować życia kobiet

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 03 luty 2022 18:04

Od roku – po decyzji Trybunału Konstytucyjnego – przerywanie ciąży z powodów wady płodu może nieść dla lekarzy odpowiedzialność karną, co utrudnia im podejmowanie decyzji o przeprowadzeniu aborcji, gdy zagrożone jest życie matki. W ubiegłym tygodniu głośno było o śmierci kobiety z Częstochowy, która nosiła obumarłą ciążę.

 

W czwartek posłanka Iwona Kozłowska poinformowała, że była marszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, chcąc pomóc podejmować lekarzom decyzje, zamówiła u trzech ekspertów ekspertyzy. Kozłowska te opinie przekazała na oddział ginekologi Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy.

 

- Jak wykazują lekarze, mówią wprost, że nie mają precyzyjnych wytycznych, które mogłyby podpowiedzieć by im jak mają się zachować w sytuacji kiedy jest zagrożone życie lub zdrowie kobiety – wyjaśniała posłanka Iwona Kozłowska z Koalicji Obywatelskiej - Perspektywa postępowania prokuratorskiego, brak konkretnych wytycznych, a także dowolność interpretacji powodu, że niestety kobiety są narażone na konkretne tragedie.

Opinie w tej sprawie przedstawili naukowcy z: Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz z Uniwersytetu Łódzkiego.

 

- Opinie, które zostały przygotowane przez ekspertów, na wniosek pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej mają pomóc lekarzom w podejmowaniu decyzji – zaznacza posłanka Kozłowska.

 

W polskim prawodawstwie przesłanką do przeprowadzenia legalnej aborcji jest zagrożenie dla życia kobiety. Jak pokazują tragiczne przykłady, o których głośno było w mediach, nie zawsze klarowna jest interpretacja przepisów, stąd też ginekologom podejmowanie decyzji mają ułatwić opinie autorytetów z dziedziny prawa medycznego.

 

Posłanka zapowiada przekazanie tych ekspertyz także do innych szpitali w regionie.

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejm nie był wstanie przyjąć rezolucji uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

   

  Sytuacja przynajmniej zaskakująca, a na pewno wizerunkowo uderzająca w Sejm jako izbę miała miejsce w czwartek w Sejmie RP. Tego dnia Sejm miał przyjąć stanowisko, w którym stwierdza Rosję za państwo wspierające terroryzm, jak czytamy w projekcie uchwał – Sejm RP stwierdza, że Federacja Rosyjska systematycznie narusza prawa człowieka, prawo międzynarodowe oraz Kartę Narodów Zjednoczonych (..) Dokonuje (…) zbrodni wojennych i ludobójstw, podejmuje wrogie działania gospodarcze, w szczególności w sferze energetyki.

  Etykiety: Sejm RP
 • Ponad pięciokrotny spadek w listopadzie liczby zakażeń na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  650 zakażeń potwierdzono zakażeń COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim przez okres października. Dane z uwagi na mniejsze testowanie mogą być zaniżone, ale widać jest pięciokrotny spadek wykrytych przypadków w stosunku do października, co pokazuje, że raczej w te święta COVID-19 nie powinien być większym problemem.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu