Jesteś tutaj: HomeBydgoszczArcybiskup twierdzi, że papież nie służy Chrystusowi, zatem nie należy go słuchać

Arcybiskup twierdzi, że papież nie służy Chrystusowi, zatem nie należy go słuchać

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 03 luty 2022 07:49
Arcybiskup twierdzi, że papież nie służy Chrystusowi, zatem nie należy go słuchać Fot: Facebook

W sobotę w kinoteatrze Adria gościł abp. Jan Paweł Lenga zaproszony przez bydgoskie struktury Korony, partię Grzegorza Brauna współtworzącą obóz Konfederacji. Arcybiskup podważał Franciszka jako papieża, a wręcz zarzucał mu herezję. Bydgoska Kuria wprost odpowiada, że arcybiskup nie reprezentuje Kościoła w Polsce.

 

 

Arcybiskup Lenga Ojca Świętego nie nazywa Franciszkiem, ale wprost mówi o nim Bergolio (nazwisko jakie używał Franciszek przed zostaniem papieżem),co ma podkreślać, że nie uznaje go jako zwierzchnika Kościoła katolickiego. Zdaniem abp. Lengi papież nie służy Jezusowi Chrystusowi,ale realizuje agendę ONZ i masonów - Ty stwarzasz nowy Kościół. I wyrzucasz z Kościoła tych co do niego należą od Pana Jezusa Chrystusa do apostołów – zwracał się do papieża abp Lenga, podczas spotkania otwartego w Bydgoszczy - Bergolio idzie śliską drogą do zatracenia

 

Zdaniem abp. Lengi papież stara się wdrażać do Kościoła ideę New Age. Oberwało się też prawie wszystkim biskupom i arcybiskupom, że w tym procederze ,,niszczenia Kościoła” uczestniczą. Padło nawet sformułowanie, że robią to dla ziemskich korzyści.

Powyższe wypowiedzi można uznać jako buntowanie się przeciwko Watykanowi, co w praktyce jest nawoływaniem do schizmy. Abp. Lenga wprost mówił, że on schizmatykiem nie jest, natomiast publicznie heretykiem i schizmatykiem nazwał Bergolio, czyli papieża Franciszka.

- Bergolio nie słucha Chrystusa. Mam prawo jego słuchać czy nie? Święty Bellarmin mówił, że jeżeli nawet papież uczestniczy w niszczeniu Kościoła to go nie wolno słuchać. Bergolio jeszcze nie jest święty – wskazywał abp. Lenga.

 

Stanowisko diecezji wobec poglądów i tez głoszonych przez abpa jest jednoznaczne i nie odbiega od stanowiska Konferencji Episkopatu Polski. Abp Lenga nie reprezentuje Kościoła w Polsce i tym samym Kościoła Katolickiego w Bydgoszczy, a głoszone przez Niego tezy wynikają z błędnego rozumienia eklezjologii i prakseologii duszpasterskiej – odnosi się do sobotniego spotkana ks. Marcin Jiers, rzecznik diecezji bydgoskiej - Kodeks Prawa Kanonicznego mówi jasno: Biskup Rzymski pełni najwyższą i pełną władzę w Kościele, wobec której wszyscy pasterze jak i wierni, bez względu na miejsce w hierarchii, osobiście i wraz z innymi, zobowiązani są okazać podporządkowanie jurysdykcyjne i posłuszeństwo, nie tylko w tym co dotyczy wiary i obyczajów, ale także w tym, co odnosi się do dyscypliny i prawa Kościoła – por. Konst. Soboru Watykańskiego II Pastor aeternus, wypowiedzi soboru Lyońskiego, Wyznanie Wiary Michała Paleologa, Sobór Florencki, Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 331.

Do 2011 roku abp. Jan Paweł Lenga kierował diecezją w Kazachstanie. W 2011 roku został od funkcji i skierowany przez Watykan do przebywania w Licheniu. Bp. Wiesław Mering, któremu podlega diecezja włocławka, odsunął go od publicznego głoszenia kazań.

 

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu