Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUnijna komisarz ds. transportu: W sieci bazowej TEN-T mogą znaleźć się obszary, które szybciej realizują postępy

Unijna komisarz ds. transportu: W sieci bazowej TEN-T mogą znaleźć się obszary, które szybciej realizują postępy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 29 styczeń 2022 16:33
Unijna komisarz ds. transportu: W sieci bazowej TEN-T mogą znaleźć się obszary, które szybciej realizują postępy European Union, 201

- Propozycja rewizji sieci TEN-T napawa mnie pewnym rozczarowaniem – mówił na poniedziałkowym hybrydowym posiedzeniu Komisji Transportu i Turystyki europoseł Kosma Złotowski - Dlatego, że nie uwzględnia Bydgoszczy jako węzła sieci bazowej. Do tej sprawy krótko odniosła się unijna komisarz ds. transportu , rumuńska polityk Adina Valean.

14 grudnia Komisja Europejska przedstawiła propozycję rewizji sieci TEN-T ustanowionej w grudniu 2013 roku. Pozytywem jest propozycja nadania statusu elementu sieci bazowej, czyli priorytetowej, dla linii kolejowej nr 201, która łączy Bydgoszcz z portem morskim w Gdyni oraz za pośrednictwem linii Łąg – Tczew z portem morskim w Gdańsku. Nie uwzględniono już jednak postulatu uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej, pozostawiając jedyny węzeł z kujawsko-pomorskiego w sieci kompleksowej.

 

- Dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego to temat niezwykle ważny i byłbym wdzięczny za wyjaśnienie co było powodem tych decyzji? Bydgoszcz już teraz spełnia wszelkie warunki ku temu, aby stać się węzłem tej sieci – mówił europoseł Kosma Złotowski w dyskusji na komisji - Zwłaszcza, że do sieci bazowej została przeniesiona linia kolejowa nr 201, która łączy Bydgoszcz z portem w Gdyni. Jej pełen potencjał można wykorzystać tylko wtedy, gdy w Emilianowie powstanie intermodalny terminal przeładunkowy. To nowoczesny projekt, który spełnia wszystkie założenia łączenia potencjałów różnych środków transportu.


Na koniec Złotowski wyraził nadzieję - Mam nadzieję, że w Parlamencie Europejskim uda się naprawić wszystko to, co jest w tym projekcie złe.


Ostateczne decyzje w tej sprawie zapadną najprawdopodobniej w 2023 roku. Propozycja Komisji Europejskiej musi przejść bowiem procedurę tzw. trilogu, czyli uzyskać jednomyślność nie tylko Komisji Europejskiej, ale też Parlamentu Europejskiej i Rady Unii Europejskiej (rządów narodowych).

 

- To jest dowód na to, że jest duże zainteresowanie naszą propozycją i sporo pracy przed nami. Tak, żeby to wszystko sfinalizować jeżeli będzie taka potrzeba – tak szereg pytań skomentowała unijna komisarz Valean Adina, która odniosła się wprost też do wątpliwości Złotowskiego - Jeżeli są jakieś konkretne miejsce, jakieś obszary, tam gdzie mamy przynajmniej 100 tys. mieszkańców w momencie kiedy dojdzie do interpretacji, to wydaje mi się, że Komisja Europejska może w aktach delegowanych dodać pewne konkretne obszary i może uwzględnić te obszary, które realizują szybciej postępy niż inne.

 

Powyższa wypowiedź może świadczyć, że Komisja Europejska jest otwarta na argumenty.

 

Będzie petycja

Stowarzyszenie Nowy Bursztynowy Szlak planuje złożenie do Parlamentu Europejskiego petycji z postulatem uwzględnienia pozycji Bydgoszczy w sieci TEN-T jako węzła sieci bazowej.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Jak prostymi działaniami zmniejszyć zużycie prądu w domu?

  Zamrożenie cen prądu, które zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku, oznacza, że gospodarstwa domowe będą mogły rozliczać swoje rachunki po cenach tegorocznych i uniknąć podwyżek, ale tylko wtedy, gdy ich zużycie energii mieści się w ustawowym limicie. – Warto przyjrzeć się temu, jakie zużycie generują najpopularniejsze w domu sprzęty – mówi ekspert PKEE Włodzimierz Cupryszak. Jak wskazuje, dzięki wdrożeniu kilku prostych nawyków można zredukować zużycie prądu przez żelazko, piekarnik czy pralkę nawet o kilkadziesiąt procent. To pozwoli zmniejszyć całościowy pobór energii do wysokości umożliwiającej skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń.

 • Bartosz Kownacki - sprawozdanie z trzech lat w Sejmie

  Bartosz Kownacki – sprawozdanie Bartosz Kownacki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Działania na rzecz regionu podejmowane w IX kadencji

Wiadomości z regionu