Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUnijna komisarz ds. transportu: W sieci bazowej TEN-T mogą znaleźć się obszary, które szybciej realizują postępy

Unijna komisarz ds. transportu: W sieci bazowej TEN-T mogą znaleźć się obszary, które szybciej realizują postępy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 29 styczeń 2022 16:33
Unijna komisarz ds. transportu: W sieci bazowej TEN-T mogą znaleźć się obszary, które szybciej realizują postępy European Union, 201

- Propozycja rewizji sieci TEN-T napawa mnie pewnym rozczarowaniem – mówił na poniedziałkowym hybrydowym posiedzeniu Komisji Transportu i Turystyki europoseł Kosma Złotowski - Dlatego, że nie uwzględnia Bydgoszczy jako węzła sieci bazowej. Do tej sprawy krótko odniosła się unijna komisarz ds. transportu , rumuńska polityk Adina Valean.

14 grudnia Komisja Europejska przedstawiła propozycję rewizji sieci TEN-T ustanowionej w grudniu 2013 roku. Pozytywem jest propozycja nadania statusu elementu sieci bazowej, czyli priorytetowej, dla linii kolejowej nr 201, która łączy Bydgoszcz z portem morskim w Gdyni oraz za pośrednictwem linii Łąg – Tczew z portem morskim w Gdańsku. Nie uwzględniono już jednak postulatu uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej, pozostawiając jedyny węzeł z kujawsko-pomorskiego w sieci kompleksowej.

 

- Dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego to temat niezwykle ważny i byłbym wdzięczny za wyjaśnienie co było powodem tych decyzji? Bydgoszcz już teraz spełnia wszelkie warunki ku temu, aby stać się węzłem tej sieci – mówił europoseł Kosma Złotowski w dyskusji na komisji - Zwłaszcza, że do sieci bazowej została przeniesiona linia kolejowa nr 201, która łączy Bydgoszcz z portem w Gdyni. Jej pełen potencjał można wykorzystać tylko wtedy, gdy w Emilianowie powstanie intermodalny terminal przeładunkowy. To nowoczesny projekt, który spełnia wszystkie założenia łączenia potencjałów różnych środków transportu.


Na koniec Złotowski wyraził nadzieję - Mam nadzieję, że w Parlamencie Europejskim uda się naprawić wszystko to, co jest w tym projekcie złe.


Ostateczne decyzje w tej sprawie zapadną najprawdopodobniej w 2023 roku. Propozycja Komisji Europejskiej musi przejść bowiem procedurę tzw. trilogu, czyli uzyskać jednomyślność nie tylko Komisji Europejskiej, ale też Parlamentu Europejskiej i Rady Unii Europejskiej (rządów narodowych).

 

- To jest dowód na to, że jest duże zainteresowanie naszą propozycją i sporo pracy przed nami. Tak, żeby to wszystko sfinalizować jeżeli będzie taka potrzeba – tak szereg pytań skomentowała unijna komisarz Valean Adina, która odniosła się wprost też do wątpliwości Złotowskiego - Jeżeli są jakieś konkretne miejsce, jakieś obszary, tam gdzie mamy przynajmniej 100 tys. mieszkańców w momencie kiedy dojdzie do interpretacji, to wydaje mi się, że Komisja Europejska może w aktach delegowanych dodać pewne konkretne obszary i może uwzględnić te obszary, które realizują szybciej postępy niż inne.

 

Powyższa wypowiedź może świadczyć, że Komisja Europejska jest otwarta na argumenty.

 

Będzie petycja

Stowarzyszenie Nowy Bursztynowy Szlak planuje złożenie do Parlamentu Europejskiego petycji z postulatem uwzględnienia pozycji Bydgoszczy w sieci TEN-T jako węzła sieci bazowej.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu